Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady montażu płyt warstwowych

Warunki montażu płyt warstwowych
Prace z płytami warstwowymi najczęściej odbywają się na wolnym powietrzu. Tymczasem nie każde warunki pogodowe nadają się do montażu płyt. Jaka pogoda zmusza instalatorów do przełożenia pracy na inny dzień? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Alfapanel:Nie należy montować płyt warstwowych przy silnym wietrze. Są one lekkie, a jednocześnie mają dużą powierzchnię, co sprawia, że wiatr łatwo je znosi. Roboty montażowe utrudnia też niska widoczność spowodowana mgłą albo porą dnia, jeśli nie mamy sztucznego oświetlenia. Należy też zwrócić uwagę na temperaturę. Najlepszy jest przedział od -5 do +20 stopni Celsjusza.Choć płyty są lekkie, praca z nimi nie jest łatwa. Często odbywa się na wysokości. Przykładem może być układanie dachu z płyt obornickich. Podczas takich robót konieczne są zabezpieczenia, które ochronią montera przed upadkiem, a osoby poruszające się po placu budowy – przed elementami spadającymi z góry. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. Prace odbywają się z użyciem dźwigu, a jednocześnie wymagają dużej precyzji. Monter musi czuć się pewnie i stabilnie, aby zamocować płyty w sposób, który zagwarantuje szczelność i trwałość pokrycia dachowego.
Montaż płyt warstwowych – podstawowe zasady
Nie ma szczegółowych reguł, które sprawdziłyby się przy każdym typie płyty warstwowej i przy każdym projekcie. Dlatego skupimy się na uniwersalnych, najbardziej ogólnych zaleceniach, które sprawdzają się zawsze i wszędzie. Po pierwsze: należy zweryfikować projekt, tzn. sprawdzić, czy znajdują się w nim informacje niezbędne go stworzenia solidnej konstrukcji. W projekcie powinny znaleźć się zalecenia dotyczące: grubości płyt, materiałów (zarówno rdzenia, jak i okładziny), łączników (ile i gdzie mają się znaleźć), uszczelnień i wszystkich elementów współtworzących ścianę czy dach. Następnie należy sprawdzić, czy konstrukcja, która ma być obudowana płytami warstwowymi, została wykonana poprawnie, jest równa i stabilna. W przeciwnym razie układanie na niej płyt warstwowych mija się z celem – nie uda się ich spasować, pojawią się odkształcenia i nieszczelności. Podstawą kontroli jakości konstrukcji jest wykonanie pomiarów i porównanie ich z projektem. Przed przystąpieniem do montażu należy też sprawdzić, czy płyty są zgodne z założeniami projektanta, równe, nieuszkodzone oraz w odpowiednich wymiarach. Dokręcając łączniki, nie należy dopuszczać do zbyt mocnego docisku. Łącznik wciśnięty w płytę narusza okładzinę, pogarsza właściwości płyty warstwowej i może stać się przyczyną nieszczelności. Obniża także estetykę obiektu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana