Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady montażu kotłów
Instalacja kotła grzewczego – od czego zacząć?
Należy pamiętać, że montaż kotła jest kwestią stosunkową łatwą i szybką do realizacji pod warunkiem, że zna się budowę, działanie i zasady instalowania kotła. Niezależnie od tego, czy montaż dotyczy kotła na palety, biomasę czy węgiel, to przed instalacją zawsze należy zapoznać się z instrukcją jego obsługi. Warto zwrócić uwagę, że w instrukcji producent bardzo często podkreśla, że niestosowanie się do zawartych w niej ustaleń może grozić utratą gwarancji, a w najgorszym przypadku również stworzeniem zagrożenia zdrowia i życia osób w budynku, w którym znajduje się kocioł. Po zapoznaniu się z instrukcją i dokumentacją, należy sprawdzić kompletność sprzętu, czyli czy w zestawie oprócz kotła znajdują się również inne elementy i materiały potrzebne do jego montażu. Warto również sprawdzić, czy zestaw nie jest uszkodzony. Jeśli instalacje, do których ma być podłączony kocioł są sprawne i poprawnie wykonane, montaż kotła warto powierzyć specjaliście.O czym konkretnie należy pamiętać podczas instalacji kotła grzewczego?
Aby odpowiednio zamontować kocioł grzewczy, należy podłączyć go do istniejącej instalacji grzewczej i spalinowej, a także zamocować uzbrojenie hydrauliczne i zabezpieczające. Osoba instalująca kocioł powinna również podłączyć go do instalacji elektrycznej. Jeśli będzie to kocioł na paliwo stałe to konieczne również będzie podłączenie do instalacji odpopielającej i uzdatniającej wodę.Aby montaż kotła wykonać poprawnie należy znaleźć fundament, który będzie miał odpowiednią wysokość, np. dla kotłów olejowych powinno to być minimum 5 cm – podpowiada specjalista z firmy GREŃ z Pszczyny.Ponadto, wybierając miejsce ustawienia kotła należy zastanowić się, czy daje możliwość wykonywania ew. prac konserwatorskich. Podłoże, na którym będzie ustawiony kocioł grzewczy musi być wykonane z materiałów niepalnych, np. stalowych lub kamiennych. Ponadto w pomieszczeniu powinna być zainstalowana wentylacja grawitacyjna – nie można korzystać z wentylacji mechanicznej. Na tym etapie można już zawiesić lub ustawić kocioł i kolejno podłączyć go do instalacji. Następne kroki zależne są od rodzaju kotła i tak np. w kotłach gazowych należy zamontować zasobnik ciepłej wody, a także rury z wodą i cyrkulację c.w.u. Kolejnym krokiem jest podłączenie go do przewodów powietrzno-spalinowych, a także sprawdzenie, czy wszystkie instalacje są szczelne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana