Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady działania pomp ciepła

Projektowanie domu wiąże się z podejmowaniem wielu istotnych decyzji, mających wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo. Jednym z wielu priorytetów jest wybór sposobu ogrzewania. Do wyboru mamy tradycyjne systemy grzewcze lub ekologiczne, bardziej zaawansowane rozwiązanie w postaci pompy ciepła. Jak działa pompa ciepła? Dlaczego warto zdecydować się na montaż pompy ciepła w swoim domu?
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych zasilanych gazem, olejem lub paliwami stałymi, których podstawą działania jest spalanie paliw. Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które nie potrzebuje procesu spalania, nie produkuje zatem spalin ani popiołu. Jest ekologicznym rozwiązaniem, wykorzystującym energię drzemiącą w wodzie, gruncie lub powietrzu i zamieniając ją w ciepło. Pompa jest w stanie przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej w domu, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Źródło zasilania pompy ciepła stanowi prąd. Koszt eksploatacji pompy związany jest zatem jedynie z zakupem energii elektrycznej, niezbędnej do pracy systemu. Najważniejszymi elementami pompy są: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Urządzenie nie spełniałoby jednak swojej funkcji bez czynnika roboczego, który krąży wewnątrz układu, początkowo pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, pobierając ciepło z powietrza. W układzie zarówno ciśnienie, jak i temperatura wzrasta, sprężarka zaś, zmienia stan czynnika na gazowy. Czynnik w postaci gazu trafia do skraplacza, skąd oddaje ciepło całej instalacji, po czym (już w stanie ciekłym) przechodzi przez zawór rozprężny, następuje spadek ciśnienia i temperatury, a cały cykl rozpoczyna się od nowa. Pompa pobiera zatem ciepło z powietrza, przetwarzając je odpowiednio w układzie chłodniczym, po to, by następnie oddać je do wnętrza domu – w postaci optymalnej temperatury, dostosowanej do potrzeb użytkowników, umożliwiającej zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i wody.
Czym wyróżniają się najlepsze pompy ciepła?
Najwyższej jakości pompy ciepła w Bytomiu (np. pompy ciepła marki Panasonic) montuje doświadczona, funkcjonująca już ponad 20 lat na rynku nowoczesnych źródeł odnawialnych energii, firma Eko-Sept działająca na terenie Śląska. Najlepsze pompy ciepła gwarantują stabilność i wysoką wydajność grzewczą do ogrzania budynku, nawet przy skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Ponadto najlepsze pompy powietrzne można zainstalować zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach – zarówno do podłączenia instalacji ogrzewania podłogowego, jak i grzejników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana