Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety i zastosowanie honowania

Czym jest honowanie?
Honowanie, nazywane również obciąganiem, gładzeniem lub dogładaniem długoskokowym, to jedna z metod obróbki skrawaniem, zaliczanej do obróbki ściernej, czyli takiej, w której wykorzystuje się materiały ścierne o niezdefiniowanej liczbie i geometrii ostrzy. Dodatkowo zalicza się honowanie do metod obróbki dokładnej, a więc stosowanej jako zwieńczenie standardowych procesów produkcyjnych, takich jak wiercenie czy toczenie. Stosowana jest między innymi do wykańczania otworów lub powierzchni brył obrotowych, między innymi walca i stożka, a także do wykańczania uzębienie elementów.- Dzięki niej możliwe jest precyzyjne wygładzenie obrabianej płaszczyzny – wyjaśnia pracownik firmy Jurgal, specjalizującej się w honowaniu przemysłowym - nadanie elementom i otworom pożądanych rozmiarów i kształtów, a także pozbycie się niedoskonałości powierzchni, powstających w czasie poprzednich procesów produkcyjnych.W wyniku honowania możliwe jest usunięcie bardzo niewielkich, dokładnie odmierzonych warstw naddatku – od 0,03 do 0,3 milimetrów (z tego powodu bywa nazywana również mikroobróbką). Gwarantuje to bardzo dokładne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów i zapewnienie im korzystnych warunków współpracy ruchowej, co jest istotne przy budowie takich elementów, jaki silniki samochodowe czy broń strzelecka. Honowanie przeprowadzane jest przy pomocy głowicy z zamontowanymi osełkami oraz szczotek honujących – pokrywane są one takimi materiałami ściernymi jak węglik krzemu czy ziarna diamentowe.
Zalety honowania
Najważniejszą zaletą honowania jest fakt, że w wyniku tego procesu możliwe jest uzyskanie pożądanych parametrów obrabianego elementu, a więc przede wszystkim odpowiedniej charakterystyki kształtowo wymiarowej oraz gładkości powierzchni. Pod tym względem znacznie przewyższa ona inne metody dokładnej obróbki ściernej, takie jak szlifowanie – gładzenie przy pomocy szczotek honujących pozwala uzyskać naddatek rzędu setnych części milimetra. Dodatkowo znaczącą przewagą honowania nad szlifowaniem jest fakt, że obrabiana powierzchnia nie ulega uszkodzeniu i zachowuje strukturę korzystną dla mechanicznej współpracy elementów. Jest to zasługą kilki czynników, np. mniejszej prędkości urządzeń honujących, mniejszego nacisku i większej koncentracji materiały ściernego na szczotkach i osełkach honujących. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana