Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zagrożenia wynikające z nieodśnieżenia dachu

W Polsce gruba warstwa śniegu zalegająca na dachu zimą jest dość powszechnym zjawiskiem. Wystarczy jedna noc, by na budynkach osadziła się spora ilość tego białego puchu. Niewiele osób wie, że po opadach niezwłocznie należy odśnieżyć dach. Ma to związek nie tylko z ogólnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i konstrukcji obiektu, lecz także z obowiązującymi przepisami.
Ile waży śnieg na dachu?
Śnieg zalegający na dachu może ważyć od 200 kg do nawet 800 kg na metr sześcienny. Wszystko zależy od tego, czy jest to lekki puch, czy raczej ciężka, ociekająca wodą i samoistnie zsuwająca się masa. Lód waży natomiast około 900 kg, a należy pamiętać, że często to właśnie on kryje się pod względnie miękkim, świeżym puchem.
Odśnieżanie dachu a prawo
Nieodśnieżanie dachu może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. W Polsce do obowiązków właścicieli obiektów należy dbałość o odpowiedni stan techniczny budynku, czyli również niedopuszczanie do przeciążenia jego konstrukcji. Przepisy te obejmują również sople, nawisy lodowe czy bryły, które mogą zagrażać zarówno mieszkańcom, jak i osobom poruszającym się wokół obiektu.
- Śnieg zalegający na dachu, szczególnie w okresie roztopów, bywa bardzo ciężki. Nie raz słyszeliśmy już o katastrofach budowlanych wynikających z zaniedbania tego faktu. Czasami konstrukcja budynków nie pozwala na samodzielne usunięcie śniegu z dachu, ale obecnie nie jest to żaden problem. Nasza firma zajmuje się odśnieżaniem również trudno dostępnych przestrzeni, z którymi właściciele obiektów nie są w stanie poradzić sobie bez pomocy specjalistów.
– tłumaczy pracownik z firmy MEGAN w Warszawie.
Zagrożenia powodowane przez śnieg na dachu
Gdy myśli się o zagrożeniach związanych ze śniegiem zalegającym na dachu, najczęściej przed oczami pojawia się lód osuwający się na sam dół w najmniej oczekiwanych momentach. Podobne niebezpieczeństwo powodują również sople, które spadając z dużej wysokości, mogą doprowadzić do ciężkich urazów, a niekiedy nawet śmierci. Nieodśnieżanie śniegu prowadzi także do znacznego obciążenia konstrukcji nośnej budynku, a następnie katastrof, o których regularnie słyszy się w mediach.
Ile wynosi mandat za nieodśnieżenie dachu?
Mandat za nieodśnieżanie dachu może wynieść nawet kilkaset złotych. Z tego powodu, jeśli nie umiesz samodzielnie pozbyć się grubej warstwy białego puchu, warto zatrudnić firmę sprzątającą, która zrobi to dla Ciebie. W ten sposób unikniesz przykrych konsekwencji prawnych, a mieszkańcy budynku i osoby przechodzące w jego bliskiej odległości pozostaną bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana