Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakich materiałów wykonuje się podłogi przemysłowe?
Zgodnie z przyjętą terminologią podłoga to element wykańczający górną część stropu, której elementem składowym jest posadzka. Podłogi przemysłowe to przede wszystkim podłogi jednokondygnacyjnych obiektów w rodzaju hal produkcyjnych, magazynowych i podobnych – ich konstrukcja nośna to konstrukcja żelbetowa. Do wykonywania posadzek wykorzystuje się różne materiały. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej przykładom takich materiałów.
Posadzki z żywic i posypki mineralne
Posadzki przemysłowe w halach, magazynach, warsztatach, garażach, piwnicach itp. chętnie wykonujemy dziś z materiałów, które nazywamy żywicami. Materiały te różnią się właściwościami, dlatego zdecydowaliśmy się nie posługiwać się ogólnikami, a przyjrzeć konkretnemu produktowi – dwuskładnikowej powłoce na posadzki i ściany na bazie wodnej dyspersji żywic epoksydowych FC 130. Betonowe powierzchnie zabezpieczone tym materiałem są niepylące i paroprzepuszczalne, łatwo można je zmywać, dlatego też są ekonomiczne. Są odporne na działanie olei i agresywnych cieczy, a przy tym mają odpowiedni atest PZH m.in. dla zakładów produkcji spożywczej. Produkt nakładamy pędzlem lub wałkiem. Produkt nakładamy pędzlem lub wałkiem. Inne rozwiązanie to posypki mineralne, jak FLOR-TOP, które należy aplikować zgodnie z zasadami przyjętymi dla technologii DST, czyli suchych posypek utwardzających. Aplikacja powinna być wykonana na rozłożony i zawibrowany beton, w momencie uzyskania plastyczności betonu umożliwiającej wejście pracownika lub wjazd siewnikiem do rozkładania utwardzacza.
Cementowa posadzka samopoziomująca
Kolejny przykład materiału do wykonywania posadzek przemysłowych to tzw. posadzka samopoziomująca, jak FLO-CEM XD – fabrycznie przygotowany produkt na bazie szybkowiążących cementów, wyselekcjonowanego stosu kruszyw kwarcowych, wypełniaczy i domieszek, które zapewniają optymalny proces rozlewania oraz finalnie wysoką wytrzymałość. Jak mówią nam przedstawiciele producenta chemii budowlanej Cemix z Pyskowic, ten produkt może być stosowany do wykonywania posadzek przemysłowych od 2 do 20 mm. Polecany jest zarówno do wykonywania nowych posadzek, jak i do napraw i renowacji betonowych posadzek. Przy użyciu posadzki samopoziomującej można wykonać też np. podkład wyrównujący pod omawiane wcześnie posadzki żywiczne, a także pod wykładziny.
Na koniec dodajmy: z każdym produktem wykorzystywanym do wykonywania posadzek przemysłowych należy postępować zgodnie z kartą techniczną producenta. Karta powinna wyraźnie wskazywać zalecane zastosowanie produktu, sposób aplikacji, pielęgnacji i eksploatacji; powinna też zawierać parametry techniczne produktu (np. wytrzymałość na ściskanie i zginanie, skurcz, przyczepność do podłoża itd.).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana