Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się księga przychodów i rozchodów?

Główne obszary ewidencjonowania
We wspomnianej księdze rejestruje się następujące operacje biznesowe:- zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych,
- ponoszenie wydatków na wynagrodzenia,
- płatności związane z prowadzeniem działalności (faktury za energię, internet, paliwo itd.),
- przychody uzyskane ze sprzedaży towarów (wyrobów) i usług (bez podatku VAT, o ile przedsiębiorca jest jego płatnikiem i w osobnej ewidencji dokonał rozliczenia).
Kolumny z zapisami typowo formalnymi
Pierwszych kilka kolumn PKPiR przeznaczonych jest nie tyle do wpisywania kwot, ile na ujmowanie pewnych danych formalnych. Na przykład kolumna pierwsza w księdze przychodów i rozchodów służy do wpisywania kolejnych numerów zapisów do księgi. Kolejna z nich jest przeznaczona do wpisywania dnia miesiąca, w jakim odbyła się transakcja lub inna operacja gospodarcza. Są to zatem daty osiągnięcia przychodu lub poniesienia kosztu, zakupu towaru, zestawienia sprzedaży itd. Warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy konkretne dowody księgowe zostały wystawione z datą okresu wcześniejszego, ale są rozliczane w kolejnych miesiącach. Wówczas ewidencjonuje się je z datą „1” danego miesiąca. Kolumna trzecia została opracowana z myślą o wpisywaniu do niej numerów faktur VAT, rachunków lub innych dowodów księgowych. W kolumnie czwartej i piątej wpisuje się natomiast dane dotyczące kontrahentów – dostawców i odbiorców.Czego nie wpisuje się do PKPiR?
Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wpisuje się takich operacji jak:- ponoszone koszty inwestycji w trakcie realizacji,
- obrotów opakowaniami zwrotnymi wydawanymi za kaucją,
- otrzymanych lub wpłaconych zaliczek,
- otrzymania jednorazowej pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana