Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wybór rekuperatora. Czym się kierować?

Dobry rekuperator to płuca domu. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto zastanowić się, czy będzie ono spełniało nasze oczekiwania. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając centralę rekuperacyjną?
Wydajność i oszczędność
Centrala rekuperacyjna powinna być jak najbardziej wydajna, tzn. zapewniać optymalną wymianę powietrza w pomieszczeniu, w górnych granicach normy. Dobrze, jeśli uzyskane wyniki eksploatacyjne idą w parze z niskim stopniem zużycia energii. Szukając oszczędności, warto zwrócić uwagę na części składowe rekuperatora, takie jak wentylatory czy nagrzewnica.
Mechanizmy wentylacyjne pracują non stop dlatego korzystnie, aby były zasilane energooszczędnie, przy pomocy prądu stałego. Co zaś tyczy się nagrzewnic, przede wszystkim nie wolno ich nadużywać. Powinny pracować tylko wówczas, gdy istnieje zagrożenie zamarznięcia wymiennika. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany rekuperator obsługuje dodatkowe źródło ciepła w zależności od zapotrzebowania – radzi ekspert poznańskiej firmy INSIDE, wyspecjalizowanej w projektowaniu i wykonawstwie instalacji grzewczych oraz sanitarnych.
Bez problemów, bez awarii
Niesolidne urządzenia mogą przyprawić nas o ból głowy. I to dosłowny. Rekuperatory o niewyciszonej obudowie generują spory hałas, zakłócając spokój przebywających w pomieszczeniach domowników. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy urządzenie odmawia posłuszeństwa i ulega awarii.
Wybierając konkretny model centrali rekuperacyjnej powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość, ale też sprawdzić, czy jest objęta gwarancją i wsparciem serwisowym. Każdy szanujący się producent zapewni nam błyskawiczną pomoc w razie niespodziewanych usterek. Jednak na rynku istnieje wielu dystrybutorów którzy oferują urządzenia bez żadnego wsparcia technicznego, pozostawiając sprawy serwisowe firmie instalacyjnej, która nie zawsze potrafi poradzić sobie z niespodziewaną usterką rekuperatora – informuje specjalista INSIDE.
Komfort automatyzacji
Współczesne rekuperatory to nowoczesne urządzenia, działające na zasadach niemal pełnej automatyzacji. Jeśli zależy nam na aspekcie bezobsługowości, zwróćmy uwagę na sterownik w rekuperatorze – czy jest czytelny i nie wymaga codziennej obsługi.
Istotna jest również kwestia programatora. Dobrze, jeśli umożliwia on sterowanie tygodniowe, z możliwością ustalania pracy wentylatorów i odczytu temperatury. Niektóre rekuperatory współpracują z czujnikami wilgotności i CO2 co pozwala zoptymalizować ich pracę – podsumowuje przedstawiciel firmy INSIDE.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana