Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Właściwości i zastosowanie folii dachowej

Czym jest folia dachowa?
Folia dachowa jest nowoczesnym materiałem izolacyjnym, który montuje się w rejonach pokrycia dachu oraz jego ocieplenia. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenia konstrukcji dachowej oraz ocieplenia przed wilgocią, która może pochodzić z dwóch źródeł – środowiska zewnętrznego na skutek opadów oraz wnętrza domu, w wyniku gromadzenia się pary wodnej. -Skraplanie się pary wodnej oraz gromadzenie wody opadowej działa bardzo destrukcyjnie na drewniane elementy więźby dachowej, sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a także obniża parametry izolacyjne warstwy ocieplenia – wyjaśnia specjalista firmy Serwis Dach.Rodzaje folii dachowej
Dostępne na rynku folie dachowej możemy podzielić na:- Wysokoparaprzepuszczalne – to folie, przez które przedostaje się para wodna powstająca wewnątrz domu. Wysoka przepuszczalność sprawia, że wentylacja dachu powstaje samoistnie. Folie tego rodzaju są zwykle zbrojone lub posiadają zatopioną tkankę o dużej paraprzepuszczalności. Układane są zazwyczaj bezpośrednio na warstwie wełny mineralnej.
- Niskoparaprzepuszczalne – zgodnie z nazwę przepuszczają jedynie niewielkie ilości pary wodnej z domu. Nie mogą stykać się z ociepleniem, gdyż będzie to prowadzić do jego zawilgotnienia i obniżenia parametrów izolacyjnych – dlatego między folią a izolacją wykonuje się szczelinę wentylacyjną. Druga szczelina znajduje się między folią a pokryciem dachowym.
- Paroszczelne o bardzo niskiej przepuszczalności pary – układa się je pod dachy niewentylowane wykonane z blachy
- Folie paroizolacyjne – układane są od strony wnętrza domu, pod ociepleniem. Ich zadaniem jest ochrona izolacji cieplnej przez zawilgoceniem od pary wodnej napływającej z domu.
Zastosowanie folii dachowe
Główną funkcją folii dachowej jest – wspomniane już w tym artykule - zabezpieczanie konstrukcji dachu oraz izolacji cieplnej przed wilgocią pochodzącą z opadów oraz skraplania się pary wodnej. Może ona być również wykorzystana jako tymczasowe zabezpieczenie przez opadami na czas trwania prac dekarskich oraz zabezpieczenie przed kurzem i pyłami przy wieloletniej eksploatacji dachu. Najczęściej używa się ich w dachach domów z poddaszem nieużytkowym, a także w nieocieplanych dachach budynków gospodarczych i przemysłowych. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana