Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób zakończyć komin?

W przypadku domów jednorodzinnych właściciele nieruchomości bardzo często dochodzą do wniosku, że w sytuacji, kiedy komin został postawiony, nie ma konieczności dodatkowego jego zabezpieczania. Nic bardziej mylnego. Brak odpowiedniego zakończenia kominowego może być przyczyną wielu niedogodności – począwszy od niewłaściwego ciągu, aż po pojawiającą się wewnątrz pomieszczeń wilgoć, zwłaszcza w miejscu w którym „przebiega” komin.
Systemy kominowe – co warto o nich wiedzieć?
Nowoczesne systemy kominowe zbudowane są z powtarzalnych elementów, które w prosty sposób łączą się ze sobą. Proces budowy komina czy montażu wkładu kominowego powinien być zlecony profesjonalistom. Jest to czynność wymagająca odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Prawidłowo zbudowany komin opiera się o czynności, które wykonuje się segmentowo. Elementy łączone są ze sobą kielichowo, aż do osiągnięcia wymaganej przez projekt wysokości. Bardzo często pomijany przez właścicieli domów jest element jego wykończenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej istotnej czynności do momentu, aż nie wystąpią pierwsze problemy z tym związane:
brak odpowiedniego ciągu kominowego,
pojawienie się wilgoci wewnątrz komina,
„spuchnięte” ściany oraz farba – w tych w pokojach, przez które przechodzi komin.
Zakończenie komina – w jaki sposób powinno zostać wykonane?
Jeżeli komin został wzniesiony na wymaganą wysokość – zgodnie z projektem budynku – konieczne jest zamontowanie odpowiedniego wykończenia na jego szczycie. Specjalista z firmy Komin-Flex zauważa:
- Należy pamiętać, że odpowiedni ciąg komina jest podstawą do sprawnego działania kotła oraz wentylacji. Poprawny ciąg możliwy jest do uzyskania dzięki montażowi nasady kominowej instalowanej na szczycie komina. Dzięki zastosowaniu nasady w zdecydowanym stopniu zabezpiecza się go przed wystąpieniem ciągu wstecznego, czyli cofaniem się spalin do wnętrza przewodów.
Wykorzystanie nasady kominowej to również skuteczny sposób na ochronę paleniska przed wiatrami opadającymi – przyczyniają się one do przyduszania komina oraz zanikania efektu ciągu. Dużą zaletą takiego wykończenia komina jest również jego zabezpieczenie przed ptactwem – ruchoma końcówka skutecznie je odstrasza i zniechęca do budowania gniazd na kominach.
Zakończenie komina – czy warto go zastosować?
Zakończenie komina powinno być normą w wykończeniu domów jednorodzinnych. To dzięki niemu możliwe jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie tego elementu, ale co najważniejsze poprawa jego właściwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana