Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ultrasonografy i ich rola w diagnostyce medycznej

Ultrasonograf jest niezbędnym sprzętem diagnostycznym w każdym szpitalu czy ośrodku zdrowia. Badanie za pomocą aparatu USG jest wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, jest nieinwazyjne i może być często powtarzane, ponieważ jest nieszkodliwe dla pacjenta. Wybór sprzętu o zaawansowanych funkcjach diagnostycznych jest niezwykle ważny, aby badanie było precyzyjne, a obsługa aparatu nie sprawiała problemu lekarzom.
Metoda USG — jak działa?
Badanie ultrasonografem to badanie polegające na zobrazowaniu wnętrza ciała. Dzieje się to dzięki falom ultradźwiękowym, a dokładniej zjawisku rozchodzenia, rozpraszania i odbijania się fal. Za wysłanie fali o danej częstotliwości do odpowiedniego ośrodka odpowiedzialny jest emiter. Następnie rejestruje się falę, która odbiła się podczas przechodzenia przez tkanki. W metodzie ultrasonograficznej wykorzystuje się częstotliwość 2-50 MHz. Badanie aparatem ultrasonograficznym jest badaniem obrazowym. Im większa rozdzielczość, tym lepszy obraz, ale mniejszy zasięg obrazowania. Dzięki styczności głowicy ultradźwiękowej z ciałem pacjenta, na aparacie USG można np. monitorować stan i pracę narządów. Aparat USG oczywiście odbiera również dźwięki.
Zastosowanie aparatów USG
Aparat USG wykorzystywany jest przy badaniu płodu. Dzięki ginekologicznym aparatom USG rodzice dziecka mogą nie tylko je zobaczyć, ale usłyszeć bicie jego serca. Sprzęt ten umożliwia monitorowanie fizycznego rozwoju dziecka już od pierwszych tygodni, obserwowanie postępów oraz wykrycie ewentualnych komplikacji zdrowotnych.
Nie jest to oczywiście jedyne przeznaczenie aparatów USG. Gama ultrasonografów na rynku jest szeroka i umożliwia badania na przekroju różnych specjalizacji medycznych. Wykorzystywane są m.in. w anestezjologii przy znieczulaniu bardzo unerwionych miejsc oraz do monitorowania trudnych dostępów do naczyń żylnych i tętniczych. Aparat USG swoje zastosowanie znajduje również w kardiologii. Sprzęt ten pozwala diagnozować choroby serca, monitorować jego wielkość i kurczliwość. Uniwersalne ultrasonografy stosowane są w badaniach jamy brzusznej, piersi, tarczycy czy struktur mięśniowo-szkieletowych. Dzięki metodzie obrazowej można wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości takie jak guzki. Szybkie wykrycie nowotworów w organizmie jest kluczowe, aby zwiększyć szansę na wyleczenie. Aparat USG wykrywa również kamienie w pęcherzyku żółciowym i nerkach.
Ultrasonograf może być użyty m.in. przy badaniu:
- Naczyń krwionośnych,
- tchawicy,
- odbytnicy,
- pęcherzyka moczowego,
- dwunastnicy,
- przełyku,
- pochwy,
- żołądka.
Metoda badania ultrasonografem nie jest jednak możliwa w płucach i jelitach. Wynika to z ograniczonych możliwości fal ultradźwiękowych, które ulegają prawie całkowitemu odbiciu przy kontakcie z obszarami wypełnionymi gazem. Aparaty USG nie mogą być również wykorzystane do badania kości.
Zalety aparatów ultrasonograficznych
Badanie USG jest niezwykle precyzyjną metodą diagnozowania chorób. Wykrywa najmniejsze zmiany w narządach (od 0,1 mm).
„Nowoczesne ultrasonografy zaprogramowane są w inteligentną technologię, ale równocześnie prosty w użyciu panel obsługi”.
– mówi specjalista z firmy GEMED, zajmującej się dystrybucją aparatów ultrasonograficznych SAMSUNG.
Najnowsze modele aparatów ultrasonograficznych posiadają zmodernizowane funkcje diagnostyczne i niezwykłą jakość obrazowania. Funkcja uzyskania obrazu w 3D sprawia, że obraz jest jeszcze czystszy i dokładniejszy, co ułatwia lekarzowi szybką i prawidłową diagnozę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana