Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Transport zwłok za granicą, a przepisy

Śmierć osoby, która zajmuje w naszym życiu bardzo ważne miejsce, zawsze jest traumatycznym i emocjonalnym przeżyciem. Zrozumiałym jest, że w takiej sytuacji nikt nie ma ochoty na załatwianie jakichkolwiek formalności związanych z pogrzebem. Sprawa może wydawać się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy bliska nam osoba umiera za granicą. Podpowiadamy więc, jak wygląda, w świetle przepisów prawnych, transport zwłok poza krajem.
Jakie są pierwsze kroki w załatwianiu transportu zwłok za granicą?
Transport zwłok poza granicami kraju wymaga dopełnienia formalności, ale nie jest do tego konieczna bardzo szczegółowa znajomość prawa.Jak twierdzi ekspert z zakładu pogrzebowego CENTRUM, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże zorganizować pochówek i dokonać formalności. Warto jednak mieć świadomość tego, jak odbywa się załatwianie wszelkich spraw.Na samym początku niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na transport zwłok od starosty powiatowego lub Prezydenta odpowiedniego miasta. Dokument jest zwolniony z opłaty skarbowej. Wniosek o pozwolenie na transport rozpatrywany jest zazwyczaj w ciągu 3 dni.
Niezbędne opłaty i zezwolenia za granicą
Kiedy już otrzymamy zgodę na transport ciała, musimy przekazać ją do właściwego, polskiego urzędu konsularnego w kraju, z jakiego mają być przewożone zwłoki. Można uczynić to za pomocą chociażby faksu, co jest nie tylko szybką, ale i darmową formą dostarczania ważnych dokumentów. Następnie konsul wydaje nam zgodę na transport.Warto pamiętać o tym, że przewóz ciała wiąże się z pewnymi opłatami. Wspomniany urząd pobiera opłatę konsularną, która wynosi 50 euro w krajach członkowskich lub 40 funtów w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o inne kraje– koszty są uzależnione od konkretnego urzędu. Innymi, niezbędnymi dokumentami do transportu zwłok za granicą, są oczywiście: akt zgonu, zaświadczenie o tym, że śmierć nie nastąpiła w wyniku chorób zakaźnych, zaświadczenie z konkretnego zakładu pogrzebowego o spełnieniu wszelkich norm oraz zezwolenie koronera na wywóz zwłok (przepis obowiązujący w Wielkiej Brytanii). Przewóz zwłok za pomocą kolei, samochodów, czy innych środków transportu, wymaga odpowiednich zezwoleń oraz uiszczenia opłat, co wynika chociażby z przystosowania pojazdów do przewozu ciała. W związku z tym, tak bardzo istotne jest, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy pogrzebowej, która załatwi wszelkie, niezbędne formalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana