Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Terapia kręgosłupa – sprawdzona metody leczenia

Spis treści
- Ból kręgosłupa – coraz częstszy problem
- Na czym polega proloterapia?
- Czym cechuje się terapia manualna?
Ból kręgosłupa – coraz częstszy problem
Kręgosłup jest elementem szkieletu człowieka, który jest swoistym rusztowaniem dla całego ciała. Oprócz tego, że bierze on udział w procesie poruszania, jest ochroną dla narządów wewnętrznych, amortyzuje wszelkie wstrząsy i zapewnia równowagę. Niestety, ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, oznaczający często przesiadywanie w pracy przed komputerem, często skarżą się na bóle kręgosłupa. Warto równolegle stosować specjalne ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie i zniwelować dolegliwości. W przypadku, gdy czujemy, że jest już trochę za późno na zapobieganie bólu, należy udać się do specjalisty i podjąć jedną ze sprawdzonych metod leczenia.Na czym polega proloterapia?
Bardzo skuteczną terapią kręgosłupa jest proloterapia. Polega ona na podaniu preparatu – najskuteczniejszymi są: kolagen MD lub osocze bogatopłytkowe (PRP) – w miejsce uszkodzonego stawu, mięśnia czy więzadła. Najbardziej mogą z niej skorzystać osoby skarżące się na ból kręgosłupa oraz sportowcy, którzy chcą wrócić do uprawiania sportu po kontuzji. Kolagen MD, czyli gotowe elastyczne włókna kolagenu, uzupełniają jego niedobór w chorym miejscu. Płytkowe czynniki wzrostu są natomiast skoncentrowaną objętością płytek krwi, które wydzielają czynniki wzrostu, modulujące przebieg prawidłowej przebudowy naprawczej tkanek. W przypadku proloterapii nie istnieje ryzyko transmisji chorób wirusowych lub reakcji uczuleniowych, ponieważ wykorzystuje się w niej wyłącznie krew pacjenta. O doborze preparatu decyduje lekarz, po uprzedniej ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz możliwości jego regeneracji. Należy bowiem pamiętać, że niezbędne jest wykonanie serii zabiegów, a pełna regeneracja może trwać o wiele dłużej niż dzień szczytu przebudowy komórkowej, która przypada zwykle na 2-4 tygodnie po zabiegu. W Polsce proloterapię stosuje jedynie kilka ośrodków, a jednym z nich jest Centrum Terapii Kręgosłupa.Czym cechuje się terapia manualna?
Innym sposobem na ujarzmienie bólu kręgosłupa jest terapia manualna, na którą składa się zabieg i poprzedzająca go część przygotowawcza, obejmująca wywiad lekarski oraz badania funkcjonalne i palpacyjne układu ruchu. Dzięki nim terapeuta jest w stanie sprawdzić stan tkanek miękkich pacjenta, a także sposób ruchu stawów i kości. Sam zabieg jest zupełnie bezbolesny i efektywny – po kilku zabiegach następuje ustąpienie bólu kręgosłupa. Aby jednak zapobiec jego nawrotom, należy zastosować dodatkowo masaże lecznicze, poizometryczną relaksację mięśni i zestaw ćwiczeń rozluźniająco-wzmacniających. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana