Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Technologia obróbki strumieniowo-ściernej – piaskowanie

Technologia piaskowania
Piaskowanie jest procesem technologicznym, który polega na oczyszczaniu różnych powierzchni za pomocą silnego strumienia sprężonego powietrza z drobnym piaskiem kwarcowym, korundem lub szkliwem. Ziarniste drobinki o dużej gęstości kierowane są na obrabianą powierzchnię, a dzięki sprężonemu powietrzu mają bardzo dużą prędkość – co sprawia, że ściera się wierzchnia warstwa czyszczonej powierzchni. Piaskowanie czasami jest nazywane śrutowaniem, jednak pomiędzy dwiema technologiami różnica w używanym medium czyszczącym (ścierniwem) – w śrutowaniu zamiast piasków używa się śrutu, czyli bardzo drobnych kulek stalowych. Dobre firmy zajmujące się piaskowaniem, jak np. Techni-kor z Płochocina, oferują obydwie technologie. Istnieje także piaskowanie w osłonie wodnej. Do tego rodzaju piaskowania stosuje się sprężone powietrze, piasek i dyszę z dopływem wody. Taka metoda jest wykorzystywana przy elewacjach wykonanych z cegły, kamienia lub metalu. Poprzez proces piaskowania można wyczyścić wiele powierzchni, między innymi cegłę, kamień, drewno oraz metale.Co daje piaskowanie i po co się je robi?
Celem przeprowadzenia piaskowania jest oczyszczenie powierzchni ze starych powłok malarskich, rdzy i wielu innych zanieczyszczeń. Po całym procesie powierzchnia jest jednolita oraz chropowata, dzięki czemu można łatwo i szybko przygotować ją pod malowanie, laminowanie lub metalizację natryskową. Rezultat obróbki jest zależny od użytego ścierniwa, powierzchni czyszczonej (jej materiał), kształt ziarna i jego rozmiar oraz prędkość śrutu. Oczywiście do każdego materiału wszystkie te parametry dobierane są indywidualnie, aby uzyskany efekt był jak najlepszy, a praca możliwie wydajna. Efekt jest podobny do szlifowania. Jedyną różnicą jest to, że podczas piaskowania powierzchnia uzyskuje szorstkość, która jest potrzebna do dalszego malowania. Urządzenia wykorzystywane do piaskowania to między innymi maszyny pneumatyczne i inżektorowe, które działają na zasadzie zasysania ziaren do pistoletu poprzez powstałe tam podciśnienie; maszyny ciśnieniowe, gdzie ziarno jest przekazywane do dyszy pod dużym ciśnieniem ze zbiornika; maszyny turbinowe, w których ruch ziaren nadaje wirująca turbina. Jak więc widać, piaskowanie nie polega jedynie na naciśnięciu spustu maszyny – trzeba dobrać wiele parametrów i technologii, aby móc wykonać to dobrze. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana