Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Stomatologia zachowawcza — kilka najważniejszych informacji

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zębów osób dorosłych w jak najlepszej kondycji przez jak najdłuższy czas. Dziedzina ta zajmuje się profilaktyką przeciwpróchnicową, a także leczeniem zaatakowanych już zębów.Jak chorują zęby?
Zęby próchnicowe stanowią centrum zainteresowania stomatologii zachowawczej. Próchnica jest chorobą zębów, którą można się „zarazić”, np. poprzez korzystanie z tej samej butelki czy nawet szczoteczki do zębów. Schorzenie to rozwija się wtedy, kiedy kwas działa na tkankę zębową. Kiedy bakterie metabolizują węglowodany, wówczas wytwarzają kwaśne produkty przemiany materii, które – jeśli przez dłuższy czas oddziałują na ząb – prowadzą do jego demineralizacji. Oznacza to, że ważne minerały zawarte w szkliwie, takie jak wapń są rozpuszczane. Stopniowo atakowana jest również zębina pod szkliwem, co po pewnym czasie prowadzi do powstania dziury w zębie. Stomatolog usuwa próchnicę w procesie borowania, a następnie zamyka otwór za pomocą wypełnienia.Jakie zabiegi obejmuje stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza obejmuje szereg zabiegów, wśród których wymienia się:- usuwanie próchnicy zębów,
- wypełnianie ubytków,
- odbudowa korony zębowej,
- leczenie kanałowe – także pod mikroskopem,
- higienizacja jamy ustnej,
- skaling, piaskowanie, lakierowanie zębów.
Kiedy skorzystać z usług stomatologii zachowawczej?
Do stomatologa należy uczęszczać regularnie, najlepiej co pół roku, a nie tylko w przypadku kiedy zaczyna cię boleć ząb. Okresowe kontrole, prowadzone np. w Med Centrum, pozwolą na szybkie wychwycenie ubytków próchnicowych. Raz do roku warto wykonać higienizację zębów, skaling i piaskowanie. Jednak mimo regularnych kontroli czasami zdarzają się sytuacje, kiedy należy szybko udać się do swojego stomatologa. Jeżeli więc boli cię ząb lub wypadła ci stara plomba powinieneś udać się do gabinetu dentystycznego. Wskazaniem do wizyty jest również ukruszenie lub uraz mechaniczny zęba, krwawienie dziąseł, czy nadwrażliwość na ciepło lub zimno. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana