Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sprzęty budowlane niezbędne przy pracach betoniarskich

Podstawowym betoniarskim sprzętem budowlanym nazywamy standardowo betoniarki oraz pojemniki do betonu. Jakie mamy rodzaje betoniarek i czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego sprzętu? W jaki sposób właściwie użytkowany jest pojemnik do betonu i co go charakteryzuje? - Sprawdźmy, co warto wiedzieć o sprzętach budowlanych, które są niezbędne przy pracach betoniarskich, weźmy pod lupę betoniarki oraz pojemniki, zobaczmy, co jeszcze może nam się przydać.
Jak wybrać odpowiednią betoniarkę?
Podczas wyboru optymalnej betoniarki na naszą budowę, pod lupę bierzemy przede wszystkim pojemność sprzętu oraz napięcie zasilania betoniarki. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, standardowo możemy wybierać spośród betoniarek o pojemności od 50 do 250 litrów. Pojemność wskazywana w folderach wypożyczalni lub producentów betoniarek to zazwyczaj pojemność zasypowa, która określa rzeczywistą ilość materiału, jaka może mieszać się w bębnie betoniarki, a więc w sytuacji, gdy jest on przechylony. Jeśli chodzi o napięcie zasilania betoniarki, prąd doprowadzany na budowę to najczęściej 400 V – wówczas najlepszym rozwiązaniem są betoniarki trójfazowe. Mogą być one zasilane również agregatem prądotwórczym. W przypadku napięcia 230 V konieczne jest zastosowanie betoniarki jednofazowej (ta też może być zasilana agregatem), ponieważ można ją podłączyć do tzw. zwykłego gniazdka. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na moc silnika, bo to od niej zależy, czy bęben rozpocznie pracę po uprzednim napełnieniu, czy konieczna będzie chwila na rozruch z pustym bębnem.
Pojemniki do betonu – kiedy się sprawdzają?
W sytuacji, kiedy beton transportowany jest na budowę betonowozem, musimy dodatkowo zadbać o odpowiedni środek transportu bliskiego, wewnętrznego. W przypadku budowy dużych elementów standardowo wykorzystuje się pompy do betonu, a w przypadku elementów mniejszych – pojemniki na beton, które mogą być przemieszczane zarówno w poziomie, jak i w pionie. Pojemnik do betonu jest wyposażony w uchwyty, co umożliwia zawieszenie go na haku za pomocą łańcuchowego zawiesia. Sprzęt tego rodzaju możemy w bardzo dużym uproszczeniu porównać do leja z wylewem, który można zamknąć. Najczęściej dostępne są pojemniki na beton z wylewem centralnym, rzadziej z wylewem bocznym.
Inne sprzęty wykorzystywane przy pracach betoniarskich
Przy pracach betoniarskich wykorzystywane są też oczywiście inne sprzęty. Wśród najpopularniejszych z nich możemy wymienić przede wszystkim:
- zacieraczki do betonu z silnikami spalinowymi,
- listwy wibracyjno-wygładzające z zasilaniem elektrycznym lub silnikami spalinowymi,
- wibratory mechaniczne i elektryczne.
Na koniec warto dodać, że jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego sprzętu do prac betoniarskich – zawsze warto skorzystać z fachowego doradztwa pracowników wypożyczalni sprzętu budowlanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana