Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sposób działania prądu elektrycznego

Czym jest prąd elektryczny?
Prąd elektryczny występuje powszechnie nie tylko w technice, ale również w naturze. Najbliższym przykładem jest nasze własne ciało i każdy żywy organizm, posiadający komórki nerwowe – to właśnie prąd elektryczny w niskim natężeniu sprawia, że między wszystkimi układami naszego ciała zachodzi nieustająca komunikacja, umożliwiające nam sprawne funkcjonowanie. Inne przykłady występujące w przyrodzie to wyładowania atmosferyczne oraz wiatr słoneczny. Prąd elektrycznym jest niczym innym, tylko uporządkowanym ruchem dodatnich lub ujemnych ładunków elektrycznych, czyli wszystkich cząsteczek i atomów, które są zdolne do wytworzenia pola elektrycznego. W naszym otoczeniu takich cząsteczek i atomów jest bardzo dużo, nawet w powietrzu, jednak ich ładunki elektryczne poruszają się w różnych kierunkach, neutralizując się wzajemnie. Dopiero wprowadzenie ich w ruch jednokierunkowy wytwarza prąd elektryczny. Można ten efekt uzyskać w znanym wszystkim doświadczeniu, polegającym na pocieraniu balona o włosy.Właściwości prądu elektrycznego
Wyróżniamy trzy wielkości, opisujące prąd elektryczny. Są nimi:- Natężenie – jednostką wyrażającą tę wielkość jest amper. Natężenie prądu opisuje przepływ ładunku elektrycznego przez dany ośrodek (przewodnik) w stosunku do czasu, w jakim ten proces zachodzi. Do obliczania napięcia używa się wzoru I=q/t, gdzie q odpowiada wartości ładunku, zaś t to czas.
- Napięcie – wyrażane jest w woltach. Napięcie opisuje różnicę potencjałów między dwoma punktami obwodu elektrycznego (np. baterii). Do opisania napięcia stosuje się wzór U=W/q, gdzie W oznacza pracę, zaś q ładunek elektryczny.
- Opór – to wartość stanowiąca odwrotność przewodnictwa, wyraża się ja w omach. Jest to stosunek napięcia prądu do jego natężenia. Do jego obliczenia wykorzystuje się wzór R=U/I, gdzie U to napięcie, zaś I to natężenie prądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana