Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skuteczne sposoby usuwania wgniotek

Technika usuwania wgnieceń
Jeśli wgnieceniu karoserii nie towarzyszy uszkodzenia warstwy lakieru, możliwe jest usunięcie takiej usterki bezinwazyjnie przy użyciu techniki PDR i Glue Puller.- PDR, czyli Paintless Dent Repair to właściwie dwie metody usuwania wgniotek w taki sposób, by późniejsze jej malowanie nie było konieczne – mówi przedstawiciel firmy S-Plus – Naprawa tego typu wykonywana jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich stosowany jest na elementach, do których mamy łatwy dostęp od ich wewnętrznego strony i polega po prostu na wypchnięciu wgniecenia na zewnątrz. Używamy do tego odpowiednich narzędzi, różnie nazywanych, takich jak wypychacze blacharskie, druty, heble – każdy z nich ma nieco inny kształt i grubość. Kluczowe jest dobranie wypychacza odpowiedniego do kształtu, rozmiaru wgniecenia oraz umiejscowienia. Ponadto używamy specjalnej lampy z odbłyśnikiem dla dokładniejszego określenia miejsca i kształtu wgniecenia. Wypychanie wgnieceń jest procesem dość trudnym, a niewłaściwie wykonane może przyczynić się do uszkodzenia karoserii.Glue Puller, czyli metoda wyciągania klejowego. Metoda polega na wyciąganiu wgnieceń – stosowana jest na tych fragmentach karoserii, do których nie można dostać się od strony wewnętrznej oraz w sytuacji, kiedy użycie wypychaczy wiązałoby się z koniecznością demontażu pewnych elementów samochodu, np. podbitki sufitowej. Wyciąganie wgnieceń nazywane jest też metodą „na klej” – jak nietrudno się domyślić, do jej wykonania potrzebny będzie klej termotopliwy, aplikowany przy pomocy pistoletu. Ponadto niezbędne są tak zwane grzybki, które dopasowuje się do kształtu wgniecenia oraz wyciągarka. Przy ocenie kształtu blachy przydatna również będzie lampa. Przebieg naprawy mimo wszystko nie jest prosty – w miejscu wgniecenia nakłada się warstwę kleju, na którą następnie montuje się grzybki. Kiedy klej chwyci, do grzybków montuje się wyciągarkę, które pozwala ręcznie podciągnąć blachę.
Naprawa wgnieceń w domu
Choć wgniecenie nie jest poważną usterką, do jego usunięcia trzeba posiadać pewną wiedzę oraz duże doświadczenie. Z tego powodu odradza się naprawę karoserii w domu. W sieci można znaleźć wiele filmów pokazujących, jak usunąć wgniotkę przy użyciu domowych przyborów, np. przepychacza do toalet lub wrzątku. Zanim z nich skorzystamy, wiedzmy, że nieprofesjonalna naprawa bez specjalistycznych narzędzi może doprowadzić do dalszego uszkodzenia karoserii oraz warstwy lakieru, co w ostatecznym rozrachunku zwiększy ponoszone przez nas koszty. Innymi słowy – zdecydowanie lepiej i oszczędniej jest zgłosić się z problemem do profesjonalnego zakładu blacharskiego. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana