Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Skąd bierze się bezdech senny?

Spis treści
Osoby cierpiące na bezdech senny mogą przez niego odczuwać poranne bóle głowy, rozdrażnienia, problemy z koncentracją oraz inne objawy, które wpływają na nadmierne zmęczenie w ciągu dnia. Często jest on także przyczyną poważnych chorób zagrażających życiu. O tym, czym dokładnie jest bezdech senny oraz jakie są jego przyczyny i skutki dowiecie się z poniższego tekstu.
Objawy bezdechu sennego
Obturacyjny bezdech senny (OBS) charakteryzuje się wielokrotnym zatrzymywaniem lub znacznym ograniczaniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe w gardle pomimo wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Ta przypadłość dotyczy głównie osób, które śpią niespokojnie i często zmieniają pozycję. Do płuc nie ociera odpowiednia porcja powietrza, co skutkuje niedotlenieniem całego organizmu.
Lekarz z Centrum Medycznego Kwiatowa w Bydgoszczy dodaje: Pojawia się wtedy nieregularne chrapanie, nadmierna potliwość oraz potrzeba oddawania moczu w nocy. Wybudzanie się jest efektem odczucia braku powietrza. Nieprzespanie nocy skutkuje kolejnymi objawami, które dokuczają nam w dzień.
Przyczyny powstawania OBS
Podczas snu napięcie mięśni maleje, co sprawia, że ściany gardła się zapadają. Dlatego w przypadku skrzywionej przegrody nosowej, występowania polipów, tkani przerośniętej po infekcji, niewłaściwej budowy żuchwy lub bardzo wiotkich mięśni podniebienia pojawia się bezdech. Przyczyny mogą być także inne: otyłość, nadmiar alkoholu, palenie papierosów, czy objadanie się przed snem. Bezdech zaobserwowano także u chorych z akromegalią oraz u pacjentów z nieleczoną niedoczynnością tarczycy. Jest także bardziej prawdopodobny u osób mających grubą szyję. Bezdech zawsze występuje z chrapaniem, dlatego jest to najważniejsza oznaka informująca o tym, że należy się przebadać. Rozpoznaje się go za pomocą wywiadu oraz badania polisomnograficznego, które sprawdza długość snu i liczbę przebudzeń.
Jak się leczy bezdech senny?
Nie ma skutecznej farmakologii na leczenie bezdechu sennego. Podstawą jest zmiana trybu życia, redukcja masy ciała oraz rezygnacja z używek. W przypadku ciężkiego stadium choroby wymusza się oddychanie dodatnim ciśnieniem za pomocą protezy powietrznej. Dzięki niej organizm jest lepiej utleniony, co pozwoli polepszyć sen i zmniejszyć skutki jego braku następnego dnia. Podczas snu korzysta się ze specjalnej maski. Aparat wtłacza przez nią powietrze, co uniemożliwia zapadanie się gardła. Urządzenie rozróżnia fazy oddechu, dzięki czemu jest w stanie dostosować ciśnienie do oporu górnych dróg oddechowych i tym samym kontrolować leczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana