Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rozprowadzanie kabli w budynku mieszkalnym. Jak robić to dobrze?

Niemal każdy użytkownik mieszkania potrafi sam podłączyć jakieś swoje domowe urządzenie do tego czy innego gniazdka instalacyjnego. Zresztą gniazdka, a także kontakty, to właściwie jedyne elementy różnego rodzaju instalacji, które są widoczne gołym okiem i do których mamy bezpośredni dostęp. Reszta, a w tym całe okablowanie to dla niefachowca jedna wielka tajemnica ukryta pod tynkiem lub różnego rodzaju zabudowami.
Instalacja niejedno ma imię
Czasy, kiedy to w budynkach mieszkalnych mieliśmy jedynie instalację elektryczną, wod-kan, i ewentualnie instalację gazową minęły już bezpowrotnie. Nowoczesny budynek mieszkalny jest dzisiaj opleciony wieloma różnego rodzaju kablami. Mogą to być prócz instalacji elektrycznej, także sieci internetowe, telefoniczne, telewizji naziemnej i satelitarnej albo też, sygnalizacji przeciwpożarowej lub antywłamaniowej. Całkiem możliwe, że w przyszłości dojdą jeszcze inne kable, które będą zasilały jakieś nowe ludzkie wynalazki Jak na razie wspólne zintegrowane systemy dla wszystkich takich instalacji są obecne jedynie w nowo-budowanych tzw. inteligentnych domach; w innych przypadkach poszczególne sieci kładzie się osobno. Jak mówią nam specjaliści firmy DGP Instalacje z Wielenia, taki, a nie inny stan rzeczy wymaga od montażystów budujących owe instalacje szczególnej pieczołowitości i bardzo dużych umiejętności i wiedzy.
Bezpiecznie i neutralnie
Gdybyśmy chcieli tylko w trzech krótkich słowach opisać, jak należy rozprowadzać kable w budynku mieszkalnym, to moglibyśmy powiedzieć: bezpiecznie i neutralnie. Co znaczy bezpiecznie, wszyscy wiemy. Kable, w szczególności te energetyczne nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia i mienia ludzi. Muszą one być, dobrane stosownie do projektu, z właściwą izolacją, ich mocowanie musi być pewne i nie mogą one stykać się z materiałami łatwopalnymi lub innymi instalacjami, w tym wodnymi, kanalizacyjnymi i gazowymi. Co jednak znaczy, że kable mają być neutralne? Wiemy, ze każdy przewód, przez który przepływa najmniejszy nawet prąd, wytwarza wokół siebie pole elektromagnetyczne. Takie pola mogą w niektórych przypadkach zakłócać działanie blisko siebie położonych instalacji. Oczywiście nie bylibyśmy szczęśliwi, gdybyśmy z tego powodu odbierali złej jakości obraz telewizyjny, gdyby szwankował nasz internet, albo gdyby też nasza instalacja alarmowa włączała się bez żadnej przyczyny. Monter instalacji musi takie rzeczy brać pod uwagę. Nie chodzi tutaj bynajmniej jedynie o prawidłowe rozprowadzanie kabli, lecz także o montowanie we właściwych miejscach i zgodnie z obowiązującymi prawidłami, także wszystkich pozostałych elementów instalacji elektrycznej, takich jak gniazdka, kontakty, czujniki, bezpieczniki, przekaźniki i tak dalej. Wszystko to musi być tak wykonane, abyśmy nie musieli nazbyt często dzwonić po pogotowie elektryczne lub po innego tego typu pomoc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana