Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje wózków widłowych

Klasyfikacja wózków
Podział wśród dostępnych na rynku wózków widłowych możemy przeprowadzić biorąc pod uwagę dwie kwestie: ich funkcjonalność oraz rodzaj zasilania. Ze względu na funkcje wózki widłowe podzielić możemy na:- Terenowe – wykorzystywane są do transportowania ładunków w miejsca trudno dostępne ze względu na ukształtowanie terenu. Znajdują zastosowanie między innymi na placach budowy.
- Kontenerowe – wózki o bardzo dużej ładowności, przystosowane do podnoszenia znacznych ciężarów. Stosowane są między innymi w portach, służą to załadunku kontenerów na statki
- Boczne – są to wózki, który wysięgnik znajduje się z boku pojazdu. Rozwiązanie to jest wygodne w fabrykach i ciasnych magazynach, gdyż nie wymaga zbyt wiele manewrowania w alejkach – wystarczy, że wózek przemieszcza się wzdłuż niej.
- Wózki wysokiego składowania – posiadają bardzo wysoki zasięg w górę, sięgający kilkunastu metrów
- Podnośnikowe- zwane są inaczej teleskopowymi. Posiadają bardzo duży zasięg w górę oraz do przodu, są w stanie podnosić bardzo duże ciężary
- Skrętne – maszt podnośnika jest w stanie obracać się, umożliwiając umieszczenie ładunku na wybranym miejscu nawet w bardzo trudnych warunkach manewrowych.
- Wielokierunkowe – podobnie jak wózki skrętne umożliwiają one łatwe manewrowanie w ciasnych korytarzach. Posiadają one system niezależnego operowania przednimi i tylnymi kołami.
- Antywybuchowe – są to specjalne maszyny, przystosowane do przenoszenia substancji grożących wybuchem.
- Spalinowe – wyposażone są najczęściej w silnik diesela, a więc napędzane olejem napędowym. Podnośniki tego rodzaju stosowane są głównie na otwartych przestrzeniach, na placach budowy oraz portach. Wózki spalinowe, które pracują w zamkniętych pomieszczeniach powinny być wyposażone w specjalne filtry
- Gazowe – napędzane przy pomocy płynnego gazu. Są bardziej ekonomiczne niż silniki spalinowe, podobnie jak one stosowane są głównie w otwartych przestrzeniach – w przypadku stosowania w pomieszczeniach wózek powinien być wyposażony w filtry ograniczające emisję spalin.
- Elektryczne – są to najodpowiedniejsze wózki do pracy w zamkniętych przestrzeniach, nie produkują spalin, są ekonomiczne, a jeden akumulator przy odpowiedniej eksploatacji może być z powodzenie wykorzystywany przez wiele lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana