Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje włóczek do rękodzieła – podobieństwa, różnice, zastosowanie
Pasjonaci rękodzieła doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór właściwej włóczki, aby mogła z niej powstać serwetka, koronki czy ubranka dla dzieci. Jednak ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z robótkami ręcznymi, często nie wiedzą, że istnieje ich kilka rodzajów. Poniżej przedstawiamy, z jakimi typami włóczek można się spotkać i co można stworzyć przy ich pomocy.
Na jakie rodzaje można podzielić włóczki?
Najważniejszym kryterium podziału włóczek jest ich pochodzenie. W ten sposób można wyróżnić naturalne i syntetyczne materiały do dziergania.
Włóczki naturalne dzielą się na pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Do tych pierwszych zalicza te z nich, które są produkowane na bazie wełny – dobrze sprawdzają się do tworzenia z nich elementów zimowej garderoby. Włókna są pozyskiwane z wełny owczej i koziej. Ta druga z nich charakteryzuje się tym, że jest wyjątkowo miękka, puszysta i przyjemna w dotyku. Idealnie nadaje się do dziergania zimowych chust i szali. Natomiast włóczka, która powstaje z wełny z alpak, jest oprócz tego odpowiednia dla alergików.
Najpopularniejszą włóczką pochodzenia roślinnego jest ta, którą produkuje się z bawełny. Ma wszechstronne zastosowanie – można z niej tworzyć odzież, ale także ozdoby do domu. Równie wytrzymała i miła w dotyku jest włóczka z lnu. Jest często wykorzystywana do dziergania odzieży letniej. Alternatywą dla tych materiałów jest włóczka bambusowa. W odróżnieniu od dwóch pozostałych jest nieco rozciągliwa.
Włóczki syntetyczne powstają na skutek zachodzenia procesów chemicznych. Zalicza się do nich materiały akrylowe, które sprawdzają się podczas dziergania zabawek. Dużą popularnością cieszy się włóczka poliestrowa, a szczególnie jej wariant Himalaya Dolphin Baby. Dzięki temu, że jest miękka i puszysta doskonale nadaje się do szycia maskotek. Można spotkać się z motkami, które są stworzone zarówno z włóknin naturalnych, jak i syntetycznych – tak powstaje na przykład włóczka bawełniano-akrylowa.
Włóczki syntetyczne mają wiele zalet. Nie uczulają, są tanie, a także wytrzymałe. Nie można im odmówić również tego, że są przyjemne w dotyku. Można je także wielokrotnie prać – mówi specjalistka ze sklepu internetowego Włóczki u M.
Grubość włóczek
Włóczki dzieli się również ze względu na ich grubość. W ten sposób wyróżnia się ich siedem klas. Każda z nich jest przystosowana do dziergania szydełkiem o innym rozmiarze.
To, jak gruba jest włóczka, określa stosunek jej wagi do długości motka. Cienkie włókna nadają się do dziergania delikatnych, misternych robótek. Natomiast grube włóczki są znakomite do wykonywania puszystych szali czy ciepłych czapek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana