Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje więźby dachowej

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się domy drewniane, które są ekologiczne i co istotne dla inwestorów – energooszczędne. Co więcej, budowa trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Pamiętajmy, żeby zastanowić się, jaki rodzaj więźby dachowej najlepiej spełni nasze oczekiwania. Jej typ uzależniony jest między innymi od rozpiętości dachu.
Rodzaje drewna
Inwestorzy najczęściej decydują się na sosnę. Dlaczego? Ponieważ jest bardzo wytrzymała. Najlepiej sięgać po drewno, które pochodzi z drzew w wieku od 80 do 120 lat. Powodzeniem cieszy się również świerk, który jest jednak mniej wytrzymały od sosny. Niedawno ścięte drewno ma w sobie tak dużo wilgoci, że musi się suszyć nawet kilka lat. Standardowa klasa drewna na więźbę dachową to C24. Wysokiej klasy więźbę dachową znajdziemy w cieszącym się zaufaniem klientów miejscu jak Tartak Hajduczek w Jejkowicach, w województwie śląskim.
Konstrukcja więźby dachowej
Podczas projektowania dachu istotna jest przede wszystkim jego rozpiętość, która uzależniona jest od wielkości obiektu. W zależności od rozpiętości wykorzystuje się różne rodzaje konstrukcji więźby dachowej. Przede wszystkim wymienić należy więźbę krokwiową, która jest najprostszym typem konstrukcji i stosowana jest, gdy rozpiętość dachu wynosi mniej niż 7,5 m. Kolejnym rodzajem jest więźba krokwiowo-jętkowa, wykorzystywana, gdy dach ma rozpiętość od 7 do 9 m – sprawdza się przy dachach o dużym spadku. Jeśli dach ma rozpiętość do 12 metrów, stosowana jest więźba płatwiowo-kleszczowa, która posiada dwa rodzaje wiązarów – pośrednie i główne. Dla dużych dachów, których rozpiętość wynosi powyżej 12 metrów, polecane są więźby z dźwigarami. Dzięki nim nie musimy budować ścian wewnętrznych, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków użyteczności publicznej. Rozwiązanie to jest również stosowane w domach jednorodzinnych przy dachach o niewielkim kącie nachylenia, pod którymi nie znajduje się poddasze użytkowe.
Pamiętajmy, żeby starannie przemyśleć projekt dachu i wybór odpowiedniej więźby dachowej. Jeżeli interesuje nas wysokiej klasy więźba z certyfikatem, szukajmy jej w tartaku, który cieszy się zaufaniem klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana