Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje osłon okiennych

Jak by nie patrzeć, tak popularne u nas firany i firanki, a do tego różne zasłony, story i kotary, acz chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami i przed nadmiernym naświetleniem słonecznym lub światłem nocnych lamp, są bardzo, ale to bardzo niepraktyczne. Ci wszyscy, którzy muszą zdejmować i wieszać na oknach tego typu osłony, a także je prać, suszyć, prasować i maglować, wiedzą jak mozolne i kłopotliwe to prace. Zdecydowanie mniej problemów przysparzają tutaj wewnętrzne oraz zewnętrzne osłony okienne nowej generacji.
Wewnętrzne osłony okienne
O aktualnych trendach tyczących się omawianego tematu opowiadają nam pracownicy firmy ISKRA z Pruszkowa. Współczesny rynek nowoczesnych wewnętrznych osłon okiennych oferuje nam przede wszystkim:
- rolety,
- plisy,
- żaluzje,
- zasłony rzymskie,
- rolety dzień i noc,
- wertikale.
Zwykłe rolety działają w ten sposób, że tworząca je tkanina nawijana jest na umieszczony u góry wałek albo jest z niego rozwijana do dowolnie wybranej wysokości; w ten sposób doświetlając lub przyciemniając wnętrze pomieszczenia; roleta ta nie ochroni nas jednak przed spojrzeniami ciekawskich, dlatego najlepiej sprawdzi się w oknach dachowych, lub tam, gdzie nikt do naszych okien nie może zaglądać. Podobnie działają plisy i rolety rzymskie, chociaż te nie są nawijane na wałek, lecz składane przy podciąganiu. Znacznie bardziej uniwersalne są rolety dzień-noc, które wystarczy tylko nieco minimalnie obrócić na wałku, by zaciemnić lub rozjaśnić pomieszczenie. Z kolei w żaluzjach poszczególne listewki (lamele) można obracać w poziomie, co zmienia kąt ich ustawienia; jeśli są one ustawione swoją płaszczyzną równolegle do płaszczyzny okna, to je całkowicie zasłaniają, a w innych przypadkach w zależności od kąta ich ustawienia wpuszczają większą lub mniejszą ilość światła. Warto tu wspomnieć o mało znanej jeszcze nowości na rynku – żaluzjach Juun, które łączą w sobie cechy żaluzji aluminiowych i plisów. Listki żaluzji Juun otwieramy za pomocą umieszczonego w górnej części uchwytu osłony. Nie ma tu sznurków, czy sterujących łańcuszków, przy czym poruszając żaluzją mamy możliwość odsłonić lub zasłonić dowolny fragment okna. Podobne rozwiązanie jak klasycznych w żaluzjach zastosowano przy wertikalach, jednak tutaj poszczególne pasy tkaniny (odpowiedniki żaluzjowych lameli) ustawione są w pionie.
Zewnętrzne osłony okienne
Do tego typu osłon zaliczamy:
- żaluzje fasadowe,
- rolety zewnętrzne,
- moskitiery.
Zewnętrzna żaluzja fasadowa składa się z aluminiowych paneli odpornych na atmosferyczne warunki. Służy ona przede wszystkim ochronie wnętrza budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ustawieniem żaluzji sterują automatyczne systemy, dostosowując je do pory dnia i warunków pogodowych. Roleta zewnętrzna służy przede wszystkim zabezpieczeniu okna przed włamywaczami, dlatego tworzące ją panele są znacznie solidniejsze. Chroniące nas przed owadami moskitiery to po prostu siatki rozpięte najczęściej w odpowiednio sztywnej ramce mocowanej na zewnątrz okna lub drzwi balkonowych. W tym drugim przypadku moskitiera montowana jest przeważnie na własnych zawiasach, tak by można ją było otwierać niczym drzwi, chcąc wyjść na balkon.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana