Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje okien dachowych

Za doświetlenie poddasza odpowiadają okna dachowe. Przed kupnem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, jakie rodzaje okien dachowych są obecnie dostępne na polskim i zagranicznym rynku. Klasyfikacja okien połaciowych najcześciej opiera się sposobie ich otwierania. Sprawdź, czym różnią się poszczególne typy.
Okna obrotowe
Do najpopularniejszych okien dachowych należą modele obrotowe z uchwytem umocowanym w górnej ramie lub (w przypadku okien zamontowanych wysoko) dolnej. Produkty tego typu zostały wyposażone w specjalny zawias, który umożliwia obracanie o 180°. Oś otwarcia jest zatem zlokalizowana w połowie całej konstrukcji. Okna obrotowe są bardzo wygodne w użytkowaniu i konserwacji. Dzięki temu, że można je obrócić praktycznie na drugą stronę, nie ma żadnego problemu z dotarciem do zabrudzonych miejsc zlokalizowanych na wewnętrznej części szyby.
Okna uchylne
Kolejny rodzaj okien to modele uchylne. W tym wypadku oś obrotu znajduje się w górnej części okna. Podczas otwierania skrzydło nie wchodzi do wewnątrz pomieszczeń, co nie zajmuje przestrzeni pokoi. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje minusy. Okna dachowe uchylane na zewnątrz są stosunkowe trudne w utrzymaniu czystości.
Alternatywą mogą okazać się okna uchylno-obrotowe, które łączą w sobie cechy zarówno modeli uchylnych, jak i obrotowych. Posiadają specjalną klamkę lub przycisk umożliwiający wybór opcji otwierania. Oprócz tego na rynku dostępne są okna uchylno-przesuwne, które albo uchyla się na zewnątrz pomieszczeń, albo przesuwa na bok. Ostatni typ polecany jest przy małych pomieszczeniach, ponieważ w żadnym wypadku nie zabierają przestrzeni.
Wyłazy dachowe
Wyłazy dachowe nazywane są także oknami rozwieralnymi. Otwierają się tak jak okna montowane w ścianach pionowych – na bok, w lewą lub prawą stronę (w zależności od tego, gdzie jest zamontowana klamka). W związku z tym, że wyłazy umieszczone są pod pewnym kątem, wyposażone są w specjalną blokadę, która zapobiega niekontrolowanemu zamykaniu się okna. Produkty tego typu umożliwiają wyjście na dach, dlatego wykorzystywane są przez kominiarzy bądź dekarzy. Powinny zatem stanowić podstawowe wyposażenie każdego skośnego dachu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego typu artykułów: do dachów ogrzewanych i nieogrzewanych.
Okna kolankowe
Przy niektórych konstrukcjach dachowych warto zastosować okna kolankowe (do zespoleń). Stanowią one mniejsze, przeszklone części, które montuje się pod standardowym skośnym oknem. Takie przedłużenie okna połaciowego w dół dostarcza do pomieszczeń jeszcze więcej światła. Okna są wtedy połączone specjalnym modułem. Na rynku dostępne są okna kolankowe nieotwierane, obrotowe, uchylne lub rozwieralne.
Czym powinny charakteryzować się okna dachowe?
Niezależnie od tego, jakie okna będą montowane w budynku, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć i okien dachowych podpowiadają, o czym trzeba pamiętać:
Okna dachowe muszą być przede wszystkim szczelne. W końcu mają zapewniać odpowiednią izolację termiczną pomieszczeń. Dlatego lepiej korzystać z ofert renomowanych producentów cieszących się zaufaniem Klientów już od wielu lat. Niestety oszczędzanie na oknach może generować bardzo wysokie koszty za ogrzewanie. Zastosowanie do produkcji okien materiałów o słabej jakości sprawi, że za kilka lat trzeba będzie inwestować ponownie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana