Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje nasion rolniczych

Rośliny motylkowe
Rośliny motylkowe mają szerokie zastosowanie w rolnictwie, m. in. do pozyskiwania nawozu i pasz, zarówno w płodozmianie, jak i w charakterze roślin pastewnych. Do zalet tych gatunków należy ich korzystny wpływ na parametry gleby, przez co są one powszechnie wykorzystywane jako rośliny poplonowe. Wśród roślin motylkowych wyróżniamy dwie grupy:- Rośliny motylkowe drobnonasienne – różne odmiany koniczyn, a także inne gatunki jak np. komonica czy seradela, to rośliny bogate w białko, które wysiewa się na pastwiskach.
- Rośliny motylkowe grubonasienne – do tej grupy zaliczamy rośliny strączkowe, takie jak bób czy groch. Te nasiona rolnicze cenione są ze względu na wysoką zawartość białka i wykorzystywane do produkcji pasz i nawozu oraz w charakterze roślin pastewnych. Użyźniają glebę wzbogacając ją w azot.
Rośliny okopowe i oleiste
Nasiona roślin oleistych i okopowych służą do wysiewu gatunków zarówno o przeznaczeniu spożywczym, jak i o charakterze pastewnym. Dzięki swoim właściwościom dobrze sprawdzają się w roli roślin poplonowych i z przeznaczeniem na zieloną masę.- Rośliny okopowe – do najpopularniejszych odmian należą m. in. buraki, kapusta, rzepa czy marchew. Są to rośliny o charakterze głównie pastewnym, mające niebagatelne znaczenie w żywieniu zwierząt hodowlanych.
- Rośliny oleiste – nasiona tych roślin wyróżnia wysoka zawartość tłuszczów, z których wytwarza się oleje roślinne. Ponadto gatunki oleiste, takie jak rzepak, wykorzystywane są również jako rośliny na paszę.
Inne
Jakie są pozostałe rodzaje nasion rolniczych?Ważną grupę stanowią nasiona traw. – Mówi specjalista reprezentujący firmę Agronas z Koła. – Gatunki, takie jak kostrzewa czy życica, są powszechnie wykorzystywane na pastwiskach. Trawy pastewne stanowią podstawowy pokarm dla wielu gatunków zwierząt hodowlanych i są cenione ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Inne gatunki paszowe to też np. gryka. Ponadto do nasion rolniczych zaliczamy również gatunki wykorzystywane w pszczelarstwie, czego przykładem jest facelia błękitna. Nasiona rolnicze pochodzące z pewnego źródła to gwarancja efektywnej pracy w każdym gospodarstwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana