Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje czynności notarialnych

Czym zajmuje się notariusz?
Jak już zostało wspomniane, notariusz jest osobą zaufania publicznego, co oznacza, że jest zobowiązany do zachowania tajemnicy w stosunku do okoliczności, jakie zostały mu ujawnione w związku z daną czynnością notarialną. Jego powinnością jest zabezpieczenie interesów stron i innych osób, dla których wykonywana czynność może wywołać skutki prawne. Dysponuje on odpowiednimi środkami, aby wszelkie informacje, które są przekazywane do kancelarii, były chronione. Do zwolnienia z tajemnicy nie jest jednak uprawniony sam notariusz, tylko aktualnie urzędujący Minister Sprawiedliwości. Za swoje czynności notariusz pobiera taksę notarialną – opłatę ustalaną rozporządzeniem ministra. Jej wysokość jest zawsze zależna od wykonywanej czynności oraz wartości przedmiotu jej czynu. Przed spotkaniem z notariuszem należy przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające tożsamość, a w przypadku, gdy stroną czynności jest np. spółka – odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.Jakich czynności notarialnych może dokonać notariusz?
Zakres pracy notariusza reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. „Prawo o notariacie” – wyjaśnia Waldemar Jeziorski – właściciel Kancelarii Notarialnej w Zgierzu.Wynika z niej, że notariusz może dokonać następujących czynności notarialnych:
- Sporządza akty notarialne, takie jak m.in. umowy zbycia nieruchomości, pełnomocnictwo, ustanowienie służebności, intercyza, testament, przyjęcie lub odrzucenie spadku
- Sporządza akty poświadczenia dziedziczenia
- Sporządza protesty weksli i czeków
- Sporządza odpisy, wypisy i wyciągi dokumentów
- Sporządza projekty aktów, oświadczeń oraz innych dokumentów
- Doręcza oświadczenia
- Spisuje protokoły
- Przyjmuje na przechowanie dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe
- jego samego,
- jego małżonka,
- krewnych lub powinowatych notariusza w linii prostej bez ograniczenia stopnia, a w linii bocznej krewnych i powinowatych do trzeciego stopnia włącznie,
- osób związanych z notariuszem z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli lub będących w bliskim z nim stosunku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana