Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe rodzaje pokryć dachowych
Jak wygląda idealny dom? Na pewno przed oczami masz swój typ. A jaką rolę w Twoich wyobrażeniach odgrywa dach? Ten element budynku jest pięknym zwieńczeniem i dekoracją, która dumnie prezentuje się już z daleka. Dlatego właśnie warto wybrać taki, który będzie atrakcyjny wizualnie, trwały i solidny. Niebagatelny wpływ ma na to materiał, z którego powstaje pokrycie. Który jest godny uwagi i sprawdzi się u Ciebie?
Najpopularniejsze pokrycia dachowe – które są polecane?
Dachówka ceramiczna, betonowa, a może blachodachówka? Możliwości i wariantów jest mnóstwo, dlatego warto się zastanowić nad idealnym wykończeniem dachu. Co trzeba wiedzieć o tych najpopularniejszych pokryciach?
- Ceramiczne dachówki – ich trwałość jest oceniana nawet na sto lat. Tworzone z naturalnych składników, nie zawierają szkodliwych barwników i metali. W związku z tym są bezpieczne dla domowników – także dzieci i alergików. Sprawdzą się w przypadku dachów o spadku powyżej 15°. Nie przepuszczają wody, są mrozoodporne, nieszkodliwe na zmienne warunki atmosferyczne oraz cechuje je świetna izolacja termiczna i akustyczna. Ogromny wybór kształtów, kolorów i faktur umożliwia dopasowanie tego pokrycia dachowego do swoich potrzeb i preferencji.
- Betonowe dachówki – ich trwałość wynosi kilkadziesiąt lat, również się sprawdzą w przypadku dachów o kącie nachylenia połaci powyżej 15°. Odporne na warunki atmosferyczne, w tym na silny wiatr i grad, wskutek czynników zewnętrznych ulegają one dalszemu utwardzaniu. Podobnie jak ceramika, mają świetne właściwości izolacyjne i akustyczne, ponadto są lżejsze. Sprawnie odprowadzają wodę deszczową.
- Blachodachówka – przypomina tradycyjne blachówki, jednak powstaje zazwyczaj z blachy stalowej lub aluminiowej. Warto się zdecydować na te dwustronnie cynkowane, które są jeszcze trwalsze. Pokrycie może być również wzmocnione warstwą żywicy lub posypki. Blachodachówka jest lekka, ponadto bardzo korzystna cenowo. Sprawdzi się w przypadku dachów z kątem nachylenia około 10°. Do wyboru są między innymi blachy faliste, trapezowe, a także płaskie.
Jakie jeszcze pokrycia dachowe są popularne?
Na rynku można spotkać jeszcze pokrycia bitumiczne, które znakomicie się dopasowują do kształtu połaci. Często odnajdują zastosowanie na dachach płaskich czy dachach budynków gospodarczych i przemysłowych. Wśród nich znajduje się między innymi papka termozgrzewalna, odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne.
Dy wyboru są jeszcze pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych, w tym z PVC, pleksi lub poliwęglanu. Co ciekawe, coraz popularniejsze są naturalne pokrycia! Należą do nich gont drewniany, strzecha trzcinowa oraz łupek dachowy.
Jak mówi specjalista z firmy Expres Dach, najważniejsze, by wybrać solidne pokrycie, które spełnia też funkcję dekoracyjną. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić wydatków związanych z naprawami lub wymianami, weź pod uwagę wszystkie czynniki i skonsultuj się z ekspertami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana