Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla większości młodych kobiet trudnym przeżyciem. Wynika to głównie ze strachu, wstydu i niewiedzy, jak takie badanie może wyglądać. Musimy jednak pamiętać, że wizyta u ginekologa jest elementem istotnym dla naszego zdrowia i nie da się jej unikać w nieskończoność. Dodatkowo badanie ginekologiczne pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych już w pierwszych stadiach rozwoju. Prędzej czy później musi nadejść ten moment, kiedy przełamiemy swój wstyd i opór i udamy się na wizytę do gabinetu ginekologicznego. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy dokonać wyboru lekarza. Warto wtedy zapytać o zdanie inne kobiety, które mają już za sobą to stresujące doświadczenie. Jeśli jest to jednak dla nas zbyt krępujące, możemy poszukać opinii o gabinetach ginekologicznych w internecie. Jeśli młoda dziewczyna krępuje się lekarza, który jest mężczyzną, zawsze może wybrać lekarza- kobietę (np.
doktor Annę Kluz-Kowal z Białegostoku). Przygotowanie się do wizyty u ginekologa wcale nie jest skomplikowane. Najtrudniej jest przełamać opór psychiczny. Jednak jeśli odpowiednio się przygotujemy, możemy zmniejszyć swoje zdenerwowanie. Przed wizytą pamiętajmy, aby podbić legitymację szkolną, ewentualnie przygotować dowód, na którego podstawie zostanie potwierdzone nasze ubezpieczenie. W trakcie umawiania się do ginekologa przez telefon warto zaznaczyć, że jest to nasza pierwsza wizyta. Dobrze jest to także powtórzyć zaraz po wejściu do gabinetu, zwłaszcza jeśli jeszcze nie zostało podjęte współżycie. Najlepiej wybrać się na wizytę w ciągu pierwszych dziesięciu dni od daty zakończenia menstruacji. Nie będziemy wtedy odczuwać zbyt dużego dyskomfortu, możliwe będzie także wykonanie cytologii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto zanotować sobie na kartce datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki, ile dni przeciętnie trwa nasz okres i czy krwawienia są regularne, a także kiedy wystąpił pierwszy okres. Wszystkie te informacje będą bardzo istotne dla lekarza. Ginekolog zapyta także o to czy już przechodziłyśmy poród, czy nastąpiło przerwanie ciąży i czy wystąpiły jakieś choroby intymne, a jeśli tak to jakie. Pamiętajmy, że lekarz nie pyta nas o takie rzeczy tylko z ciekawości. Przeprowadza taki szczegółowy wywiad, aby zyskać jak najwięcej informacji na temat naszego zdrowia. Należy również poinformować lekarza o wszystkich lekach hormonalnych jakie zażywałyśmy oraz o stosowanych środkach antykoncepcyjnych. Pamiętajmy, aby przed wizytą w gabinecie ginekologicznym (np.
doktor Anny Kluz-Kowal w Białymstoku) zadbać o higienę intymną. Należy dokładnie się umyć, jednak nie powinno się użyć do tego celu płynów do higieny intymnej, ani tym bardziej stosować irygacji. Nie należy przejmować się wyglądem miejsc intymnych, ponieważ lekarz na pewno nie zwróci na to uwagi. Nie musimy się golić ani depilować. Co ciekawe część ginekologów sprzeciwia się takim zabiegom, gdyż niszczą one naturalną barierę ochronną jaką są włosy łonowe. Na wizytę u ginekologa lepiej założyć spódnicę lub dłuższą tunikę, którą podwiniemy dopiero na fotelu, ponieważ nie każdy gabinet oferuje jednorazowe fartuszki.