Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ogrzewanie pelletem a kryteria ekonomiczne

Do ogrzewania domu można używać węgla lub koksu. Jednak obecnie poszukuje się paliw bardziej ekologicznych, a zarazem tańszych w ogólnej eksploatacji. Paliwem stałym, które zyskuje na popularności, jest pellet. Choć cena tego materiału może początkowo zniechęcać, istnieje wiele zalet, które równoważą wyższy koszt. Chodzi
o wygodę i ekologię oraz o korzyści ekonomiczne w dłuższym rozrachunku. Jakie zatem korzyści zapewnia ogrzewanie pelletem?
Czym jest pellet i jak powstaje?
Pellet opałowy to paliwo drzewne o doskonałej kaloryczności, występujące w postaci odpowiednio zgranulowanych śrutów. Powstaje naturalną metodą sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (zrębki, trociny, wióry), które powstają jako produkt uboczny podczas prac tartacznych.
W optymalnych warunkach produkcyjnych wytwarza się niewielkiej gramatury wałeczki o długości od sześciu do kilkunastu milimetrów. Tak wytworzony granulat idealnie sprawdza się w piecach z załadunkiem, tzn. w ekologicznych urządzeniach grzewczych 5. klasy.
Opłacalność ogrzewania pelletem
Początkowo do kosztów należy dołączyć nie tylko koszt samego materiału, ale także ewentualną modernizację lub wymianę kotła grzewczego. Oczekiwany zwrot takiej inwestycji szacuje się na okres około 3 lat.
Trzeba brać pod uwagę, że tradycyjne piece węglowe bazują na przestarzałych i mało efektywnych technologiach. Tymczasem kotły na pellet nazywane są często „inteligentnymi”. Dzieje się tak, ponieważ są zautomatyzowane i samodzielnie wygaszają, zapalają oraz kontrolują dopływ powietrza. Spalanie powietrza związane jest więc bezpośrednio z zapotrzebowaniem na ciepło. Co więcej, urządzenia grzewcze na pellet nie ulegają zanieczyszczeniom tak, jak bywa to w przypadku pieców wcześniejszych generacji.
Koszt zakupu pelletu jest wyższy w porównaniu ze stawkami za węgiel kamienny, a nawet ekogroszek. Mimo to wyższa cena za materiał nie powinna być czynnikiem zniechęcającym, ponieważ ogrzewanie pelletowe ma wiele zalet.
Dużym plusem takiej formy ogrzewania jest brak konieczności jednorazowego zakupu dużych ilości opału, jak bywa to często w przypadku oleju opałowego, ekogroszku lub węgla kamiennego. Spory koszt może przekraczać możliwości budżetowe mieszkańców w danym sezonie. Dowożenie pelletu kilka razy, w mniejszych ilościach, może być bardziej uciążliwe pod względem logistycznym, ale na pewno nie jest tak obciążające finansowo.
Inne zalety z ogrzewania pelletem
Pellet – w przeciwieństwie do węgla kamiennego i drewna – gwarantuje stała temperaturę spalania. Oznacza to, że nawet mniejsza ilość paliwa wystarczy do długotrwałego ogrzewania całego domu.
Jak tłumaczy specjalista z firmy Neopellet: „Warto również brać pod uwagę korzyści związane z ochroną środowiska. Ponieważ pellet zalicza się do biopaliw, nie generuje do atmosfery szkodliwych związków. Dodatkowo po spaleniu pozostaje popiół, który można wykorzystać na przykład w przydomowym ogrodzie. Doskonale wpisuje się to w trend związany z racjonalnym przetwarzaniem surowców”.
Ogrzewanie pelletowe jest też bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nie trzeba bowiem martwić się o nieustanną obsługę pieca. Łatwość obsługi jest związana również z tym, że nie ma konieczności oczyszczania urządzenia przy okazji każdego kolejnego rozpalania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana