Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?
Jaką rolę odgrywają filtry w klimatyzacji?
Filtry są ważnym elementem klimatyzacji – dzięki nim powietrze jest wolne od kurzu, pyłków czy innych zanieczyszczeń, które potencjalnie mogą być przyczyną dyskomfortu użytkowników pomieszczeń, a nawet występowania u nich alergii czy chorób układu oddechowego. I podobnie jak filtry np. w odkurzaczu – również te w systemach chłodzących muszą być regularnie oczyszczane, aby się nie zapychały. Jak mówi nam specjalista z firmy JLM z Rzeszowa zajmującej się montażem klimatyzacji:Konserwacja systemu klimatyzacji w domu czy biurze wcale nie wymaga dużego nakładu pracy. W przypadku awarii czy regularnych przeglądów warto korzystać z pomocy fachowców, ale mycie filtrów można wykonywać samodzielnie. Oczywiście kluczowe są tu też zawsze zalecenia producenta urządzenia oraz wskazówki udzielone przez specjalistów montujących klimatyzację w domu czy w biurze.
Jak czyścić filtry?
Zalecana częstotliwość tego zabiegu – to około raz na trzy tygodnie. Filtry należy czyścić z wykorzystaniem odkurzacza i ciepłej wody, bez detergentów. Te, które zatrzymują mniej zanieczyszczeń, mogą wymagać rzadszego czyszczenia. Regularnego mycia wymaga taca skroplin, należy tu użyć środka bakteriobójczego, a potem jeszcze niezbędna będzie kostka bakteriobójcza. Jeśli nie chcemy zajmować się samodzielnie wymaganą konserwacją filtrów – możemy zlecić wyczyszczenie filtra, parownika oraz skraplacza fachowcom z serwisu. Ogólny przegląd klimatyzacji w domu czy w biurze powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Pozwala on wykryć ewentualne nieprawidłowości w jej działaniu i usunąć je, zanim dojdzie do poważniejszych usterek. Zadbamy w ten sposób też o żywotność poszczególnych elementów instalacji. Nie można też pominąć zabiegu odgrzybiania klimatyzatorów, ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi tych organizmów, dlatego należy monitorować sytuację i ewentualnie usuwać je z instalacji.Co zrobić, jak już pojawi się problem z klimatyzacją?
Regularne przeglądy oraz czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji, a także wymiana filtrów to sprawdzone sposoby na uniknięcie problemów technicznych i brzydkiego zapachu wydobywającego się z instalacji. Jeśli zdarzy nam się jednak zapomnieć o tych czynnościach, niezbędna może być pomoc fachowców. Wyczyszczenie lub wymiana filtrów prawdopodobnie rozwiąże problem. Nie warto ignorować żadnych symptomów nieprawidłowego działania klimatyzacji – nawet jeśli jest to tylko brzydki zapach. Zanieczyszczone powietrze może być szkodliwie dla zdrowia. Do tego istnieje duże ryzyko, że jeśli nie zajmiemy się w porę usterką w urządzeniu, może ono całkiem przestać działać albo działać w sposób mało wydajny.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana