Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji. Jak się go pozbyć?
Klimatyzacja, tak jak każde urządzenie mechaniczne, wymaga regularnej konserwacji. W procesie chłodzenia wydziela się w niej spora ilość wilgoci, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Ich pojawienie się jest najczęstszą przyczyną pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. W takiej sytuacji warto zadbać o dokładne wyczyszczenie urządzenia. Nie należy się obawiać – nie jest to trudne ani skomplikowane. Co należy zrobić?
Jak czyścić domową klimatyzację?
Większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu jest zatrzymywana przez filtr klimatyzatora. Gruntowne czyszczenie urządzenia warto zaplanować raz w roku, by zapewnić mu właściwe warunki do pracy, a mieszkańcom korzystne powietrze. Ważne jest jednak regularne dbanie o filtr. Należy go czyścić częściej. Każdorazowo częstotliwość musi być dopasowana do ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu oraz tego, jak często używany jest klimatyzator. Producenci najczęściej zalecają jego wymianę raz na 1 do 3 miesięcy.
Sam proces nie jest skomplikowany. Standardowe modele zwane zgrubnymi wystarczy przemyć środkiem czyszczącym z odrobiną środka bakteriobójczego. Specjaliści z firmy YogiCo wyjaśniają, że w przypadku modeli zatrzymujących małe cząsteczki nie czyści się ich, a wymienia na nowe. Chcąc zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort korzystania z udogodnienia, producenci tak zaplanowali dostęp do tego elementu, aby nie musiał korzystać z pomocy serwisu.
Poza czyszczeniem filtra ważne jest także mycie paneli, które znajdują się na wlocie i wylocie powietrza. Często brud można zauważyć na nich gołym okiem. Tu również wystarczy wilgotna ściereczka ze środkiem czyszczącym.
Kiedy skorzystać z pomocy specjalistów?
W ramach corocznych przeglądów warto zadbać o czyszczenie wnętrza i podzespołów klimatyzatora. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się serwisem klimatyzacji. Ich wiedza i doświadczenie pozwalają na bezproblemowe i prawidłowe wykonanie prac takich jak zdjęcie obudowy czy demontaż niektórych elementów wewnętrznych. Co istotne, pozbycie się osadów wymaga wykorzystania mocnych środków chemicznych, które nie są dostępne dla przeciętnych użytkowników, ale też wymagają odpowiedniej wiedzy w zakresie stosowania.
Najważniejszym miejscem wewnętrznym, na który zwracają uwagę firmy serwisowe, jest taca zbierająca skropliny. To w niej rozwijają się mikroorganizmy, które są następnie porywane przez pracujący wentylator. Samo wyczyszczenie elementu może nie okazać się wystarczające. Warto na nim umieścić tabletkę odkażającą o przedłużonym działaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana