Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nie tylko koszenie. Aeracja, wertykulacja i inne ważne zabiegi z zakresu pielęgnacji trawnika

Czym jest aeracja, a czym wertykulacja i jakie mają znaczenie dla kondycji trawnika?
Zarówno aeracja, jak i wertykulacja stanowią wybrane zabiegi z zakresu pielęgnacji ogrodu. Niemniej nie są ze sobą tożsame. Aeracja polega na napowietrzaniu gleby i jej zadaniem jest rozluźnienie podłoża. Kiedy gleba ulega spulchnieniu, trawa ma odpowiednie warunki do wzrostu. W wyniku aeracji zwiększana jest masa korzeni trawnika, a jednocześnie wyrównywane są jego darnie. Jej pośrednimi skutkami jest między innymi zwiększenie elastyczności trawy, podwyższenie średniej temperatury gleby i ograniczenie wyparowywania z niej wody. Zdaniem specjalistów od pielęgnacji ogrodów, takich jak firma Knop świadcząca usługi ogrodnicze, częstotliwość przeprowadzania aeracji powinna być uzależniona od tego, jak dużej eksploatacji poddawany jest dany trawnik. Poza aeracją równie ważna dla kondycji gleby i tym samym dla trawnika jest wertykulacja, która polega na pionowym cięciu darni. W wyniku likwidacji warstwy filcowej obumarłych roślin i mchów dochodzi między innymi do zredukowania próchnicy powierzchniowej, przerzedzenia podsiewu, a także do stworzenia optymalnych warunków do przeprowadzenia piaskowania.W jaki jeszcze sposób można zadbać o swój trawnik?
Piaskowanie trawnika to kolejny istotny zabieg, który pomaga utrzymać glebę i trawnik w odpowiedniej kondycji. Polega na posypywaniu trawnika odpowiednią mieszanką do piaskowania mogącą mieć dwojakie działanie: podłoże piaszczyste zwiększa swoją zdolność do magazynowania wody, natomiast gliniaste zyskuje lepszy drenaż, co ułatwia korzeniom prawidłowy wzrost. Nie można też zapominać o nawożeniu trawnika, czyli dokarmianiu go odpowiednimi substancjami odżywczymi. Przed tym warto wykonać specjalistyczne badanie gleby, które pomoże ustalić potrzeby nawozowe danego trawnika. Ostatnim z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest opryskiwanie trawnika, dzięki któremu w skuteczny sposób można pozbyć się licznych chwastów, między innymi mniszka, stokrotki czy babki zwyczajnej. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana