Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nauka języków obcych w przedszkolu. Dlaczego to ma sens?
Znajomość języka obcego jest bardzo przydatna. Szczególnie język angielski jest w dzisiejszych czasach podstawą. Aby skutecznie się go nauczyć najlepiej zacząć w wieku przedszkolnym. Niestety wśród rodziców powtarzane są różne mity, które powodują, że opiekunowie malucha wolą zaczekać z wprowadzeniem drugiego języka do momentu rozpoczęcia szkoły podstawowej. Nauka języka obcego w przedszkolu to świetna inwestycja na przyszłość!
Dlaczego nauka języka obcego w wieku przedszkolnym jest skuteczna?
Obawy rodziców przed rozpoczęciem przez ich malucha nauki języka obcego są całkowicie niepotrzebne. Nie istnieją żadne przeciwwskazania co do wprowadzenia drugiego języka u dziecka w wieku przedszkolnym. Wręcz przeciwnie, jest to świetny pomysł. Im człowiek jest starszy, tym trudniej przyswoić mu nowy język. Specjalistka z Niepublicznego Przedszkola „Entliczek pentliczek” tłumaczy:
„Małe dzieci mają bardzo chłonny mózg. Szybko oswajają się z nowymi słowami i zapamiętują je. Maluchy cały czas przyswajają słowa z języka ojczystego i mają elastyczny aparat mowy — dzięki temu łatwiej im powtarzać zasłyszane słowa w języku obcym. Przedszkolaki, które mają kontakt z językiem innym niż ich rodzimy, nie mają w okresie szkolnym tzw. blokady. Nie wstydzą się wypowiadać w innym języku, co pomoże im nie tylko na lekcjach w szkole, ale przede wszystkim w późniejszym życiu np. za granicą”.
Jak dzieci w przedszkolu uczą się języka obcego?
Żeby nauka języka obcego była skuteczna, musi odbywać się regularnie. Dlatego warto, aby zajęcia odbywały się kilka razy w tygodniu. Przedszkole językowe, w którym zajęcia z języka obcego odbywają się w trakcie pobytu malucha w placówce, jest wygodnym rozwiązaniem. Dzięki temu unikniemy wożenia dziecka na zajęcia pozalekcyjne w inne miejsce. Nauka przedszkolaków przebiega w bardzo naturalny sposób, praktycznie tak samo, jak w przypadku języka ojczystego. Lektor, który przychodzi na zajęcia do dzieci, komunikuje się z nimi w obcym języku. Mimo że może wydawać się to bezsensowne, jest bardzo skuteczne. Małe dzieci szybko zaczynają chłonąć nowe słowa i dźwięki oraz rozumieć kontekst wypowiedzi. Całe zajęcia są prowadzone w formie zabawy, aby ułatwić maluchom naukę. Ich zadaniem jest powtarzanie słów, kojarzeniu ich z ilustracjami oraz naśladowanie dźwięków lub czynności. Niezawodną metodą jest także słuchanie i śpiewanie piosenek lub zabawy ruchowe w trakcie nich.
Jak wspomagać naukę języka obcego w domu?
Zajęcia w przedszkolu są wystarczającą ilością kontaktu z językiem obcym. Oczywiście dodatkowe obcowanie nie zaszkodzi dziecku, jednak warto pamiętać, że maluchy szybko się męczą i nudzą. Jeśli rodzic chce, aby jego dziecko miało więcej kontaktu z językiem obcym może puszczać mu w tle zagraniczne piosenki dziecięce lub bajki. Jest to o wiele przyjemniejsze dla dziecka niż uczenie się słówek z książką. Dzięki tej metodzie przedszkolak osłuchuje się z językiem i wyłapuje nowe słówka lub przyswaja wiedzę z zajęć przedszkolnych całkowicie nieświadomie. Gdy język obcy, którego uczy się dziecko, jest częściowo opanowany przez rodzica, można od czasu do czasu posługiwać się nim w stosunku do maluszka. Chociaż wielu rodziców obawia się, że w przypadku małych dzieci wprowadzenie drugiego języka opóźni przyswajanie tego ojczystego, nie ma powodów do obaw. Nauka drugiego języka wpływa korzystnie na obie półkule mózgowe dziecka i nie opóźni mowy, czytania czy pisania w języku ojczystym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana