Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęstsze awarie samochodów

Spis treści
Każdy użytkownik auta wie, jak bardzo awaria samochodu potrafi uprzykrzyć życie. Pomimo tego, że dbamy o nasze pojazdy, dokonując regularnych przeglądów, wymieniając oleje oraz poszczególne części, konserwując tapicerkę i karoserię, awaria samochodu zdaje się nie do uniknięcia. Są w nim bowiem części szczególnie podatne na usterki. Warto przekonać się, które zakłócenia należą do najczęstszych, po to, by wiedzieć, jak radzić sobie z ich skutkami.
O awaryjności samochodu oraz jego poszczególnych części decyduje przede wszystkim wiek auta. Im starsze, tym większe prawdopodobieństwo występowania usterek, zwłaszcza tych nieprzewidzianych. Do czynników zewnętrznych, sprzyjających awariom aut, należą również ekstremalne temperatury zimą oraz latem. Które części psują się najczęściej?
Silnik
Niekwestionowanym liderem w zakresie awarii aut, jest silnik – mówi specjalista z auto serwisu Car Service – Najczęściej zdarzają się usterki mechaniczne, takie jak zatarcie tłoku, pęknięcie pierścienia tłokowego, czy zatarcie łożyska. Bywają na tyle poważne, że właściciel auta nie jest w stanie poradzić sobie z nimi sam, chociaż nie zawsze.
Równie często zdarzają się awarie turbosprężarki, układu smarowania czy elektroniki. Bardzo ważna jest diagnostyka samochodowa. O ile w starych autach, z niektórymi, niegroźnymi awariami użytkownik może próbować poradzić sobie samodzielnie, o tyle w przypadku nowych samochodów, awarie związane z elektroniką można usunąć jedynie z pomocą fachowca w warsztacie samochodowym lub stacji diagnostycznej.
Akumulator
Na drugim miejscu, w zakresie najczęstszych awarii samochodów, znajdują się problemy z akumulatorem. Pod wpływem pierwszych silnych mrozów może się on rozładować, jednak nie tylko okres zimowy sprzyja usterkom tej części auta. Niski poziom elektorlitów także wpływa na jego nieprawidłowe działanie. W wielu przypadkach, do awarii akumulatora doprowadza sam użytkownik, poprzez niezwracanie uwagi na zardzewiałe zaciski lub wręcz dobierając zły model zasilacza do rodzaju auta. Pamiętajmy również, aby zawsze zwracać uwagę, czy wyłączyliśmy światła wewnątrz oraz na zewnątrz samochodu, gdyż pozostawione na zbyt wiele godzin, doprowadzą do rozładowania się akumulatora. Gdy akumulator pobiera prąd nawet przy wyłączonych urządzeniach elektrycznych oraz niepracującym silniku, oznacza to, że instalacja elektryczna została źle zaizolowana.
Awarie czterech kółek
Trzecią, najczęściej psującą się częścią auta, są opony, a większość awarii auta wiąże się z ich nieprawidłową eksploatacją. Zbyt niskie lub wysokie ciśnienie w oponach, ich nieprawidłowe obciążenie, niedopasowanie do felg, w końcu ubytki czy przebicia powodują, że nie funkcjonują one prawidłowo i prowadzą do poważnych problemów z użytkowaniem samochodu. W tym zakresie równie często kierowcy przyczyniają się do awarii, jeżdżąc na jednym komplecie opon dłużej niż 6 lat. Pamiętajmy, że jazda na tak starych oponach jest nie tylko prawnie zabroniona i grozi poważną awarią, lecz również jest niebezpieczna dla naszego życia. Zdarza się także, że to producenci odpowiadają za błąd w wyrównoważeniu opony. Wówczas należy nam się zwrot pieniędzy. Pamiętajmy zatem, aby prawidłowo dbać o nasze auto. Chociaż w trakcie eksploatacji pojazdu wielu awarii nie da się uniknąć, możemy znacznie przyczynić się do zmniejszenia ich skutków. Dbajmy przede wszystkim o silniki, akumulatory i opony, od nich bowiem zależy funkcjonowanie naszego auta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana