Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega dekoracja światłem?

Światło w życiu współczesnego człowieka już dawno przestało być medium służącym wyłącznie do rozpraszania ciemności. Światło pełni dzisiaj mnóstwo różnorakich funkcji, bez których nasze życie byłoby o wiele trudniejsze i znacznie uboższe. Jako potwierdzenie naszej tezy możemy tutaj wskazać lasery. Bez światła laserowego niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu urządzeń optycznych, a wśród nich czytników, odtwarzaczy płyt CD i DVD, celowników i różnego rodzaju mierników. Bez światła nie działałyby nasze monitory i telewizory. Wymieniać moglibyśmy długo urządzenia, których podstawą działania jest światło. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że tak jak kiedyś, tak i dzisiaj podstawowa funkcja światła dla człowieka polega na oświetlaniu. Jednakże dzisiaj i samo oświetlanie ma znacznie szerszy wymiar niż w dawnej, zamierzchłej już przeszłości. Nie jest już to zwykłe oświetlanie ciemnych pomieszczeń, lecz i ich upiększanie oraz dekorowanie.
Światło jako dekoracja
Już samo projektowanie i dobieranie rodzaju oraz kształtu punktów świetlnych jest sztuką samą w sobie. W handlu znajdziemy tysiące najróżnorodniejszych propozycji lamp, które mogą dekorować już samym swym wyglądem nasze wnętrza. W niniejszym artykule chcemy się jednak zająć wyłącznie samym światłem, które jako samoistny byt bardzo często stanowi świetną dekoracyjną materię. O wyjątkowym znaczeniu światła w upiększaniu naszego otoczenia nie trzeba pewnie nikogo specjalnie długo przekonywać. W szczególności malarze lub fotograficy, a także oświetleniowcy z branży filmowej wiedzą, jakie znaczenie dla końcowego efektu artystycznego ma właściwe oświetlenie.Podobne zresztą rzecz ma się ze spektaklami teatralnymi, gdzie liczy się nie tylko słowo i śpiew, lecz także cała oprawa wizualna. Współczesność przyniosła nowe zapotrzebowanie na świetlne dekoracje – mówi nam przedstawiciel firmy Light Sound Vision - Mateusz Poliwoda z Tychów.Są to wszelkiego rodzaju koncerty, przede wszystkim muzyki rozrywkowej, bale i inne imprezy masowe. Tutaj operowanie światłem wywiera szczególnie wielki wpływ na tworzenie odpowiedniego nastroju i klimatu całej zabawy. Wszyscy widzimy po zmroku, jakimi iluminacjami świetlnymi ozdabiane są nasze miasta.
Sposoby dekorowania światłem
Ponieważ rynek nie znosi pustki, jest zrozumiałe, że w tej sytuacji istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców od dekoracyjnego oświetlenia. Zadaniem tak zwanych oświetleniowców jest już nie tylko zapalanie lamp, lecz i zaprojektowanie całej świetlnej oprawy, mającej podkreślić klimat spektaklu, miejsca lub wydarzenia. Osoby zajmujące się tą branżą dysponują dzisiaj bardzo szeroką gamą ciekawych środków dla osiągnięcia określonych efektów świetlnych. Będą to różnego rodzaju neony, jupitery, lasery, węże świetlne, migające i gasnące światełka, taśmy ledowe, girlandy, kolorowe wirujące tarcze świetlne, a nawet spektakularne hologramy. Współczesna technika daje szerokie możliwości w tej dziedzinie i tylko od kreatywności i wyobraźni oświetleniowców zależy, w jakim stopniu zostaną one wykorzystane. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana