Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Możliwości wykorzystania płyt OSB

Płyty OSB są produktem drewnopochodnym, który występuje w różnych wariantach. To umożliwia ich szerokie zastosowanie, głównie w branży remontowo-budowlanej. Łatwość obróbki, niski stopień przepuszczania ciepła oraz korzystna cena sprawiają, że płyty OSB są bardzo często wykorzystywane jako zamiennik litego drewna. Gdzie najlepiej sprawdzi się ten rodzaj materiału? Dowiedz się więcej.
Płyta OSB – co to jest?
Płyta OSB (z angielskiego Oriented Stand Boards) to produkt drewnopochodny, w którym zawartość drewna wynosi około 90%. Jest to płasko prasowany kompozyt, który może mieć konstrukcję jedno- lub wielowarstwową. Podstawą budowy takiej płyty są wióry drewniane, które są prasowane pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Jak wyjaśnia pracownik firmy PSB Mrówka w Nasielsku, OSB zawdzięcza swoje właściwości charakterystycznemu ułożeniu wiórów.
Przede wszystkim muszą mieć one podobną wielkość i być zorientowane w danym kierunku.
Zwykle układa się je w trzech warstwach. Na wierzchu są zorientowane wzdłuż, a w warstwie wewnętrznej w poprzek. Taki proces produkcji pozwala uzyskać dużą trwałość i inne pożądane cechy mechaniczne płyty. Jako element spajający wióry wykorzystuje się żywicę syntetyczną o właściwościach wodoodpornych.
Płyty OSB są cenione ze względu na wyższą trwałość niż lite drewno i brak podatności na pęknięcia. Zastosowanie wodoodpornej żywicy pozwala na stosowanie płyt także na zewnątrz, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne.
Zastosowanie płyt OSB
Ten materiał ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, jednak przede wszystkim wykorzystuje się go w budownictwie i remontach. Płyty OSB sprawdzą się jako poszycie ścian i dachu wewnątrz i na zewnątrz. Tworzy się z nich elementy konstrukcyjne dachów, takie jak na przykład środniki belek dwuteowych. Znajdują zastosowanie podczas wykonywania szalunków, a także, ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość, służą jako materiał do przeróbek strychów, piwnic czy pomieszczeń gospodarczych.
Jako że płyty OSB są odporne na działanie czynników atmosferycznych, stanowią dobry materiał do budowy podestów, scen czy stoisk zlokalizowanych pod gołym niebem. Ten materiał znajduje także zastosowanie w branży meblarskiej, a ostatnio stał się popularny jako tworzywo do wykonywania blatów kuchennych o oryginalnym wyglądzie. Jeśli chciałbyś mieć taki blat, nie zapomnij o pokryciu płyty kilkoma warstwami lakieru.
Płyty OSB są niedrogie i łatwo dostępne, dlatego chętnie wykorzystują je nie tylko fachowcy, ale również domowi majsterkowicze lub osoby planujące samodzielnie wykonać drobne przeróbki w domu lub mieszkaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana