Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody tworzenia wizualizacji architektonicznych

Tworzenie wizualizacji architektonicznych wchodzi w podstawowy zakres obowiązków projektantów i architektów. Jest to konieczny etap, którego zwieńczeniem jest stworzenie projektu budynku, który będzie możliwy do zrealizowania. Wizualizacja pomaga klientowi wybrać projekt, który będzie spełniał jego oczekiwania. Jakie zatem tworzone są takie wizualizacje architektoniczne? Zobacz.
Wizualizacja architektoniczna – co to?
Wizualizacja architektoniczna to metoda, która ma na celu prezentację gotowego projektu klientowi, jego tworzenie i uzupełnianie. Jest to wirtualne zobrazowanie możliwego końcowego efektu wykończenia projektu budowlanego. Korzystając z wizualizacji architektonicznych, można w łatwy i szybki sposób przekazać swoje wątpliwości, uwagi i komentarze do projektu budynku.
Jak wyjaśnia ekspert z firmy Rapan: „W branży projektowej dobrze jest myśleć o wizualizacji architektonicznej jako o swoistym sposobie komunikowania się z klientem. Dzięki tworzeniu wirtualnych spacerów, wizualizacji 3D, przykładowych obrazów budynku w różnych sceneriach zdecydowanie łatwiej jest „wyłapać” intencje i potrzeby klienta. Z tego powodu uważa się, że wizualizacje są niezbędnymi elementami profesjonalnych projektów. Pozwalają one przedstawić projekt w sposób prosty, zrozumiały i przyjemny dla oka”.
Metody tworzenia wizualizacji architektonicznych
Przedstawienie projektu w postaci wizualizacji architektonicznej jest możliwe na wiele sposobów. W tym celu najczęściej tworzone są:
- makiety i bryły obrazujące wygląd budynku lub inwestycji – to metoda czasochłonna
i kosztowna, która obecnie traci na popularności, - rendering 3d – nowoczesna metoda polegająca na komputerowym przekształceniu projektu i nadaniu mu formy filmu lub zdjęć,
- wizualizacje 2D – dwuwymiarowa, statyczna forma przedstawienia możliwego, finalnego wyglądu poszczególnych elementów budynku.
Za najpopularniejszą i najdoskonalszą formą wizualizacji architektonicznej uznaje się obecnie metodę opierającą się na renderingu 3D. W celu stworzenia takiej wizualizacji konieczne jest skorzystanie z profesjonalnego oprogramowania komputerowego takiego jak CAD, Autodesk, czy LUMION.
Komputerowo generowana wizualizacja architektoniczna pozwala na właściwe odwzorowanie proporcji i rozmiaru budynku. Możliwe jest ukazanie zastosowanych w projekcie materiałów i ich struktury. Podczas tworzenia takiej wizualizacji, w zależności od potrzeb, można uwzględnić także otoczenie, w którym finalnie będzie znajdował się budynek. Sprawi to, że klient uzyska jeszcze bardziej autentyczny obraz tego, jak będzie wyglądał zakończony projekt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana