Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Maszyny do obróbki tworzyw sztucznych. Nowe czy używane?

Kryteria wpływające na zakup maszyn i urządzeń do tworzyw sztucznych
Przy wyborze maszyn do obróbki tworzyw sztucznych należy sprecyzować, jakim zadaniom sprzęt ma sprostać. Niektóre linie produkcyjne wytwarzają poszczególne części, inne zaś całe produkty. W pierwszym z wymienionych przypadków skompletowanie sprzętu zazwyczaj nie nastręcza większych trudności. Przykładowo, na rynku wtórnym nie brak wysokiej klasy wytłaczarek produkujących typowe elementy o standardowych formach i wymiarach. Podobnie sprawa ma się z maszynami produkującymi opakowania, które cechują się zadowalającymi standardami konstrukcyjnymi oraz wysokim stopniem zautomatyzowania. Problemy zaczynają się, gdy poszukujemy sprzętów do zadań nietypowych. Wówczas sprzęt używany może nie wystarczać. Zdarza się, że dla realizacji skomplikowanych projektów konieczne jest stworzenie maszyn od zera – o dokładnie określonej specyfikacji technicznej.– Odrębną, choć równie ważną kwestię stanowi rodzaj wykorzystywanego surowca. Popularne tworzywa, takie jak granulat, guma czy plastik nadają się do obróbki w większości maszyn – w standardowych, powszechnie stosowanych procesach produkcyjnych. Urządzenia do przetwarzania takich surowców są z natury rzeczy szerzej dostępne, także z drugiej ręki. Gorzej w przypadku, gdy mamy do czynienia z materiałami niszowymi. Zakup specjalnie zaprojektowanych linii technologicznych może okazać się potrzebny, choć nie zawsze jest absolutnie konieczny. Często wystarczające okazuje się kupno sprzętu o zbliżonych właściwościach i parametrach. Można również rozważyć nabycie urządzenia na rynku wtórnym i jego przerobienie według aktualnych potrzeb – tłumaczy przedstawiciel firmy POL-SERVICE z Rzeszowa, oferującej nowe i używane sprzęty do produkcji tworzyw sztucznych.
Nowa czy używana – którą maszynę do obróbki tworzyw wybrać?
W idealnej sytuacji mamy możliwość wyboru. Urządzenia nowe i używane – które okażą się lepsze? Zakup nowych maszyn do obróbki tworzyw sztucznych to gwarancja fabrycznej świeżości, a zatem również niezawodności działania. Możemy wybrać model odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom, bądź też zaprojektować go na specjalne zamówienie. Tutaj dochodzimy jednak do pewnych niedogodności. Zamawianie specyficznej aparatury, czas oczekiwania na montaż i dostawę mogą zająć w sumie nawet kilka miesięcy. Dla niektórych sporą przeszkodę stanowią też koszty, które w przypadku nowych technologii są z oczywistych względów wyższe. Cena równa się tu jednak niezaprzeczalnej jakości użytkowej. W przypadku używanych maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych kryterium cenowe stanowi oczywistą zaletę. Zakup tańszego sprzętu pozwala zaoszczędzić na kosztach produkcji. Częstą obawą wyrażaną wobec sprzętu używanego są natomiast jego walory jakościowe. Należy zdawać sobie sprawę, że to co używane nie musi być gorsze. Bardzo często starsze modele urządzeń cechują się taką skutecznością, jak ich nowsze odpowiedniki. Jednocześnie można liczyć na bonusy – tańsze usługi serwisowe, większą dostępność części zamiennych i surowców. Ogromną zaletą maszyn używanych jest ich przetestowanie w praktyce. Wiedza o tym, jak dana maszyna funkcjonowała u poprzedniego właściciela – poznanie jej specyfiki, sposobu w jaki zachowuje się w niej obrabiane tworzywo – pozwala na skrócenie do minimum procesu optymalizacji technologicznej w nowym zakładzie. Jak widać, o wyższości jednego rodzaju maszyn nad drugim nie da się rozstrzygnąć. Zarówno maszyny nowe, jak i używane mają swoje niewątpliwe zalety. Kluczową rolę odgrywa indywidualna sytuacja inwestora. Warto też rozejrzeć się w Internecie. Przedsiębiorstwa takie jak POL-SERVICE dysponują obszerną ofertą urządzeń do obróbki tworzyw sztucznych – modeli fabrycznie nowych oraz sprzętów z drugiej ręki, dopasowanych do rozmaitych potrzeb, metod produkcji, rodzajów surowców i innych wspominanych wcześniej czynników. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana