Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Leasing koparki - kiedy i dlaczego się opłaca?

Spis treści
- Czym jest leasing?
- Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią?
- Kiedy i dlaczego warto wziąć leasing?
Czym jest leasing?
Leasing to jedna z umów cywilnoprawnych, zawieranych między dwoma podmiotami: finansującym, czyli leasingodawcą oraz korzystającymi – leasingobiorcą. Na podstawie tej umowy leasingobiorca może korzystać z dóbr posiadanych przez leasingodawcę, np. samochodu, komputera bądź sprzętu budowlanego, pod warunkiem uiszczania rat w określonej wysokości. Tym, co leasing różni od wynajmu jest fakt, iż po upłynięciu terminu umowy przedmiot leasingu może stać się własnością leasingobiorcy.Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią?
Istnieją dwie formy udostępniania dóbr w ramach leasingu – jedną z nich nazywamy leasingiem operacyjnym, drugą zaś finansowym. Czym te formy różnią się od siebie?- Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym to fakt, że przy pierwszym przedmiot leasingu zaliczany jest do majątku strony finansującej, zaś przy finansowym – do majątku strony korzystającej – wyjaśnia specjalista firmy GO-Leasing – Z tego wynika wiele kolejnych różnic, między innym sposób rozliczania podatku VAT oraz przejęcie przedmioty leasingu przez leasingobiorcę. W przypadku leasingu operacyjnego podatek jest spłacany przy kolejnych ratach, podczas gdy w przypadku leasingu finansowego cały podatek VAT opłacany jest z góry przy spłacaniu pierwszej raty. Jeśli o chodzi o możliwość wykupu przedmiotu, to osoba korzystająca z leasingu finansowego automatycznie staje się właścicielem przedmiotu po opłaceniu ostatniej raty – leasing operacyjny daje taką możliwość, w zależności od okresu amortyzacji i czasu trwania umowy.
Kiedy i dlaczego warto wziąć leasing?
Leasing sprzętu budowlanego to doskonałe rozwiązanie dla firm, które z powodów finansowych nie są w stanie pokryć kosztów zakupu nowego bądź używanego sprzętu, a jednocześnie nie chcą wiązać się wieloletnią umową kredytową z bankiem. Każda z dwóch forma leasingu ma również swoje zalety –Leasing operacyjny pozwala zminimalizować koszty podatku VAT, a przy tym nie nakłada na leasingobiorcy konieczności nabycia przedmiotu leasingu, po rozwiązaniu umowy leasingowany sprzęt może pozostać własnością strony leasingującej, która udostępnia go innym klientom. Leasing finansowy nakłada na leasingobiorcę konieczność opłacenia całego podatku VAT z góry, jednak z drugiej strony umowa jest krótsza niż okres gospodarczej użyteczności przedmiotu. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana