Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Korzyści z kąpieli w basenach termalnych

Spis treści
Wodami termalnymi oznacza się wody podziemne o podwyższonej temperaturze, która przekracza 20oC. Wykorzystuje się ją w lecznictwie uzdrowiskowym, a także w celach rekreacyjnych. W Polsce znajdziemy wiele kompleksów, które wśród turystów cieszą się dużą popularnością. W tym artykule przeczytasz o korzyściach, jakie daje kąpiel w wodach termalnych.
Relaks połączony z leczeniem
Kąpiele w wodach termalnych są doskonałym sposobem na relaks dla całej rodziny. W kompleksach takich jak Termy Bukovina znajdziemy nie tylko baseny, ale również bicze wodne, wodospady, gejzery, fontanny, zjeżdżalnie czy rwące rzeki. Często okoliczne punkty noclegowe oferują bilety do term w promocyjnych cenach. Bogactwo zawartych w wodzie termalnej minerałów sprawia, że jest to doskonały sposób na leczenie różnego rodzaju schorzeń, a także kuracja zapobiegająca występowaniu chorób. Zdrowotne właściwości wywodzą się z tego, że woda w głębokich warstwach ziemi pochłania liczne związki chemiczne, takie jak potas, krzem, żelazo, magnez, siarka, chrom, mangan, lit, selen, wapń. Dzięki obecności tych pierwiastków kąpiel w wodach termalnych usprawnia pracę serca, przyspiesza metabolizm, działa kojąco na bóle mięśni i stawów, stabilizuje tętno, reguluje gospodarkę hormonalną, przeciwdziała skurczom mięśni, usprawnia system nerwowy, obniża poziom stresu i pomaga zwalczyć bezsenność.
Leczenie schorzeń w różnych wodach
W Polsce znajdziemy wiele źródeł wód termalnych. Ich skład chemiczny nieco się różni, co wpływa na korzystne działanie określonej grupy narządów. Dla osób z nadciśnieniem lub niepoprawnym krążeniem najlepsze będą baseny z wodami solankowymi. Woda siarczkowa pomaga także w leczeniu zapalenia atopowego skóry, krążenia obwodowego i chorób ginekologicznych. W przypadku problemów dotyczących układu nerwowego, a także przy nadmiernym stresie odpowiednie będą wody bogate w żelazo i wapń. Jest to również wybór polecany przy chorobach stawów i przy występowaniu różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych. Wody termalne pomagają również wzmocnić odporność na chorobę Parkinsona i Alzheimera. Woda radoczynna i siarczkowa polecana jest osobom mającym alergie oraz choroby kości i stawów. Woda żelazisto-węglanowa usprawnia leczenie chorób układu trawiennego, dróg oddechowych i nieprawidłowego metabolizmu. Może ona być także pomocna przy stosowaniu diety odchudzającej.
Zalecenia i przeciwwskazania
Kąpiel w basenach termalnych polecana jest osobom po przebytych chorobach i operacjach, które są w okresie rekonwalescencji. Wody termalne mają także wpływ na naszą urodę. Skóra staje się wygładzona, nawilżona i bardziej jędrna. Taka kąpiel działa kojąco i przyspiesza proces regeneracji. Woda termalna jest również stosowana w formie kosmetyków dla cery wrażliwej, alergicznej i naczyniowej. Ich stosowanie nie daje jednak takich efektów jak bezpośrednie obcowanie z wodą w basenie termalnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy mogą z niej korzystać. Pracownik willi „Pod Miedzą” położonej w niedalekim sąsiedztwie term w Bukowinie Tatrzańskiej mówi:
Kąpiele są niewskazane dla osób z hemofilią, gruźlicą, żółtaczką, padaczką, chorobami zakaźnymi, ropnym zapaleniem skóry lub wybranymi problemami tętniczymi. Woda termalna nie jest także dobra dla kobiet w ciąży, osób po przebytej kuracji antynowotworowej czy osób, które niedawno miały zawał.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana