Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy wymienić akumulator?

Akumulator to bardzo ważny element wyposażenia każdego samochodu. To on odpowiedzialny jest za rozruch pojazdu i wykorzystywany jest do oświetlenia czy elektroniki. Jednak trzeba pamiętać o tym, że akumulator to bateria jak każda inna i w końcu jej właściwości znacznie się obniżają. Kiedy należy więc wymienić akumulator w samochodzie na nowy?
Co może przeszkodzić w pracy akumulatora
Akumulatory samochodowe mają prostą budowę, ale i tak narażone są na różnego rodzaju problemy techniczne, które wpływają na ich jakość czy wydajność. Wraz z upływem czasie zużywają się, tracą pojemność elektryczną. Pojawiają się zwarcia czy dochodzi do niedoboru elektrolitu. To tylko niektóre problemy, które występują w przypadku akumulatorów. Bez odpowiedniej reakcji, samochód może w pewnym momencie przestać działać. Warto więc systematycznie sprawdzać stan naładowania baterii i odpowiednio ją przechowywać. Dobrze jest też zapoznać się nieco bardziej z budową wewnętrzną akumulatorów.
Rodzaje baterii w akumulatorze
Kiedy wymienić akumulator? Tutaj znaczenie ma fakt, z jakiego rodzaju baterii się na co dzień korzysta. Wielu kierowców wciąż używa wersji starszych, obsługowych. Okresowo muszą oni więc kontrolować i uzupełniać wodą destylowaną poziom elektrolitu. Na skutek niewielkich nieszczelności czy pracy zaczyna ona w czasem parować. Jej niższy poziom przekłada się na gorszą pracę samego akumulatora. Prawidłowy elektrolit powinien mieć stężenie 1,28 g/cm3. Jego napięcie spoczynkowe wynosi 12,5V, a z obciążeniem minimum 10 V. Jednak w praktyce lepiej sprawdzają się akumulatory bezobsługowe. Baterie do różnych rodzajów akumulatorów znajdziemy w ofercie sklepów specjalizujących się w sprzedaży akumulatorów, takich jak Batcar Akumulatory.
Utrata pojemności elektrycznej
Czasem akumulator mimo ładowania odmawia posłuszeństwa. Może to oznaczać, że doszło do utraty pojemności elektrycznej, zwarcia, opadu masy czynnej, zasiarczenia czy uszkodzenia natury mechanicznej. W przypadku uszkodzenia obudowy, akumulator należy jak najszybciej wymienić na nowy. Czasem awarie są na tyle poważne, że naprawa jest w ogóle nieopłacalna. Inaczej jest, gdy obserwuje się stopniowy spadek mocy. Wówczas można podjąć próbę ładowania akumulatora. Dobrze jest wykonać próbę obciążeniową, która wykazuje czy konieczna jest wymiana. W warunkach domowych do testu wykorzystuje się rozrusznik. Nie bez znaczenia jest też pora roku, w której pojawiły się problemy z akumulatorem. W zimie, przy silnym i długotrwałym mrozie, właściwości akumulatora mogą znacznie spaść – w praktyce nawet o 50%.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana