Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy warto spisać intercyzę małżeńską?
Stosunki majątkowe między małżonkami są regulowane przez obowiązujące przepisy Kodeksu Cywilnego. Małżonkowie przez zawarcie odpowiedniej umowy mogą jednak je w dużym stopniu zmienić. W niektórych okolicznościach taka decyzja może się okazać korzystna, ułatwiając prowadzenie interesów czy zabezpieczając przed zaciąganymi przez współmałżonka zobowiązaniami.
Czym jest intercyza?
Intercyza to stosowana tradycyjnie nazwa określająca zawarcie umowy zmieniającej obowiązujący na mocy Kodeksu Cywilnego sposób organizacji majątku należącego do narzeczonych lub małżonków. Zgodnie z przepisami w chwili zawarcia związku małżeńskiego mąż i żona posiadają dwa rodzaje majątku – osobisty, w skład którego wchodzą dobra, prawa majątkowe oraz środki pieniężne posiadane przez małżonków przed ślubem oraz majątek wspólny, w skład którego wchodzą dobra gromadzone podczas trwania związku – wyjaśnia pracownik Kancelarii Notarialnej Went, która wykonuje pełen zakres czynności notarialnych.
Majątek osobisty małżonków ulega powiększeniu m.in. za sprawą otrzymywanych przez nich darowizn, na drodze dziedziczenia czy wypłacone odszkodowania. W jego skład wchodzą także przedmioty osobistego użytku oraz dobra kupowane ze środków należących wcześniej do majątku osobistego.
Majątek wspólny powstaje z uzyskiwanych przez małżonków dochodów z tytułu umów o pracę, umów cywilnych lub prowadzonej działalności gospodarczej. Wlicza się do niego również wartości pozyskiwane z majątku wspólnego, np. dochody z wynajmowania wspólnej nieruchomości czy innego sposobu zainwestowania wspólnych pieniędzy.
W przypadku, gdy stosunki majątkowe między małżonkami są regulowane na podstawie przepisów kodeksowych, udział w majątku wspólnym jest równy.
Przez zawarcie intercyzy małżonkowie mogą zmienić obowiązujące zasady. Zakres majątku wspólnego może zostać ograniczony, rozszerzony lub całkowicie zniesiony.
Dlaczego intercyza może okazać się przydatna?
Zawarcie intercyzy może w znacznym stopniu ułatwić małżonkom zarządzanie posiadanym majątkiem. Warto pamiętać, że w przypadku istnienia majątku wspólnego wszystkie decyzje przekraczające załatwianie zwykłych, codziennych spraw wymagają zgody współmałżonka. Może to powodować wiele kłopotów w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi aktywną działalność inwestycyjną lub jest przedsiębiorcą.
Intercyza w niektórych przypadkach wyklucza również odpowiedzialność współmałżonka za zaciągane długi, warunkiem by tak się stało, jest jednak powiadomienie wierzyciela o tym fakcie w momencie zaciągania zobowiązania.
Małżeńska umowa majątkowa jest też przydatna w sytuacji, gdy małżonkowie zgromadzili sporo składników majątku wspólnego, które były finansowane zarówno z ich majątków osobistych, jak i majątku wspólnego. Zawarcie intercyzy zabezpiecza w przed długotrwałymi sporami w razie, gdy doszłoby do rozwodu.
Trzeba pamiętać, że małżeńska umowa majątkowa musi być spisana w formie aktu notarialnego, a jej podpisanie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat wynikających z taksy notarialnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana