Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy może dojść do egzekucji komorniczej?
Sytuację wszczęcia egzekucji komorniczej można rozpatrywać z perspektywy dłużnika oraz wierzyciela, który oczekuje na spłatę zobowiązania. Decyzja o wszczęciu postępowania jest ostatecznością, do której najczęściej doprowadza wielomiesięczne uchylanie się dłużnika od konieczności spłacania zobowiązań finansowych, niereagowanie na kolejne wezwania do zapłaty oraz brak chęci do negocjowania i np. rozłożenia długu na mniejsze raty.
Jakie długi mogą doprowadzić do egzekucji komorniczej?
Każdy dług może stać się przedmiotem egzekucji komorniczej. Brak ciągłości spłat swojego zadłużenia to ryzyko, że wierzyciele oddadzą sprawę do sądu i otrzymają tytuł wykonawczy, który pozwoli na skuteczną egzekucję zobowiązań dłużnika, czyli zajęcie jego konta bankowego lub prywatnego mienia. Każda egzekucja komornicza ma na celu skuteczne odzyskanie długu i przekazanie go w formie gotówkowej oczekującemu na spłatę wierzycielowi. Nieprzyjemna dla dłużników egzekucja komornicza jest skutkiem otrzymania przez komornika prawomocnego tytułu wykonawczego, który pozwala na wszczęcie postępowania i działanie zgodnie z prawem, które określa ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Aby do tego doszło, wierzyciel musi oddać sprawę do sądu, który wyda wyrok uprawniający do wszczęcia egzekucji i rozpoczęcia pracy komornika.
Egzekucja komornicza jest skutkiem uchylania się dłużnika od spłaty należności. Może to być zaciągnięty kredyt, ale nie tylko. Do egzekucji komorniczej może doprowadzić niepłacenie rachunków za prąd, gaz, telewizję lub telefon, czynszu za mieszkanie, mandatów karnych oraz każdego innego zobowiązania. Uchylanie się od konieczności spłaty zaciągniętych zobowiązań nie jest nigdy dobrym wyjściem. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wykazanie chęci do współpracy i polubownego rozwiązania zaistniałej sytuacji, w czym może pomóc konsultacja z doświadczonym prawnikiem – wyjaśnia ekspert z firmy Kancelaria Adwokacka Katarzyna Kamienowska z Wrocławia.
Jak uniknąć egzekucji komorniczej?
Jedynym sposobem uniknięcia egzekucji komorniczej jest terminowa spłata zobowiązań. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać naszych zobowiązań finansowych, najlepiej zdecydować się na negocjowanie z instytucjami lub osobami prywatnymi, którym jesteśmy winni pieniądze. Ignorowanie wezwań do zapłaty nie rozwiąże problemu, a jedynie sprawi, że rosnące odsetki od zadłużenia staną się przyczyną jeszcze większych kłopotów ze spłatą należności. W sytuacji rosnącego zadłużenia warto zdecydować się na skorzystanie z porady prawnej oraz poszukać doświadczonego adwokata, który doradzi najlepsze sposoby rozwiązania problemu, np. podpowie, w jaki sposób ogłosić upadłość konsumencką i zapewni fachowe wsparcie na etapie prowadzenia postępowania sądowego, przedsądowego oraz w czasie prowadzenia negocjacji z wierzycielem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana