Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zęba, czyli endodoncja, to jedno z najbardziej nielubianych i przerażających każdego pacjenta zabiegów. Przyczyną tego są przede wszystkim krążące opinie, według których leczenie kanałowe jest bardzo nieprzyjemne, długotrwałe, a czasami nawet może się wiązać z poważnymi dolegliwościami bólowymi. Ten ostatni element nie jest prawdą, ponieważ obecnie standardowo przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego pacjentowi podawane jest odpowiednie znieczulenie, ale i tak zabieg ten jest bardzo skomplikowany i nieprzyjemny. A w jakich przypadkach konieczne jest jego wykonanie?
Leczenie kanałowe jako ostatni sposób na uratowanie zęba przed usunięciem
Konieczność wykonania leczenia kanałowego zęba następuje w momencie, gdy zęba nie można uratować stosując inne metody leczenia zachowawczego. Jest to związane z dokładnym przebiegiem choroby próchnicowej zęba. Jak tłumaczy w rozmowie z nami lekarz dentysta na warszawskich Bielanach:
Przebieg choroby próchnicowej zęba jest zawsze taki sam. Na początku nie ma możliwości samodzielnego wykrycia powstałych w jamie ustnej bakterii próchnicowych. Ich obecność nie powoduje bowiem powstania żadnych charakterystycznych objawów. Widoczne są jedynie niewielkie przebarwienia, które są możliwe do wykrycia tylko w trakcie rutynowej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.
Z czasem jednak wskazane przez naszego rozmówcę przebarwienia nie będą już jedynymi objawami. Bakterie zaczną bowiem atakować szkliwo i zębinę i przedostawać się w głąb zęba, doprowadzając tym samym do powstania ubytku. Na tym etapie pacjent nadal nie będzie odczuwał żadnych poważnych objawów. Samo leczenie natomiast będzie już nieco bardziej skomplikowane, ponieważ oprócz oczyszczenia powierzchni zębów, konieczne stanie się także wypełnienie powstałego ubytku materiałem kompozytowym, czyli wstawienie plomby. To jednak nie jest jeszcze ostatni etap rozwoju próchnicy. W następnym etapie nieusunięte w porę bakterie próchnicowe pokonają kolejną przeszkodę i przez zębinę uda im się dotrzeć znajdującej się w kanałach zęba miazgi. Na tym etapie próchnicy pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego już nie na wizytę kontrolną, tylko z silnym bólem.
Czym może grozić zakażenie miazgi zębowej?
Silny ból jest związany z tym, że bakterie próchnicowe zdołały dotrzeć do unerwionej i ukrwionej miazgi zębowej. Powstały na tym etapie choroby ból jest bardzo silny i w zasadzie uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Żeby go pokonać i przywrócić pacjentowi dobre samopoczucie, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. W tym momencie tak naprawdę jest to też jedyny sposób na to, żeby uratować bardzo chory ząb przed ekstrakcją. Samo leczenie endodontyczne jest nie tylko nieprzyjemne, ale też drogie. Jeżeli jednak ktoś zastanawia się, czy warto je przeprowadzić, to na pewno tak. Utrata nawet jednego naturalnego zęba może się bowiem później łączyć z wieloma problemami, a jego odbudowa z użyciem implantów zębowych lub jednej z metod protetycznych na pewno będzie nie tylko równie kłopotliwa, ale też będzie się wiązała z dużym wydatkiem finansowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana