Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jednolity Plik Kontrolny w rozliczeniach podatkowych

Jednolity Plik Kontrolny to łatwy sposób na kontrolowanie księgowości firmy przez administrację skarbową. Jest to również rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców – dzięki niemu kontrola skarbowa trwa krócej, a koszty z tym związane są mniejsze. Stanowi również mechanizm kontroli wewnętrznej, umożliwiając monitoring księgowości. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Większość firm do kontrolowania finansów używa wyspecjalizowanych programów komputerowych. Za ich pomocą można zbierać coraz większą liczbę informacji. Z tego względu do komunikacji z administracją skarbową utworzono Jednolity Plik Kontrolny, który umożliwia zebranie niezbędnych danych i przekazanie ich do odpowiedniego urzędu skarbowego w celu sprawdzenia poprawności operacji gospodarczych z danego okresu. Ustandaryzowany układ i schemat pozwala na szybką weryfikację danych.
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Jednolity Plik Kontrolny to plik zawierający dane dotyczące operacji gospodarczych za konkretny okres. Ma ściśle określony układ i format XML, dzięki czemu w łatwy sposób można go przetwarzać. Dane generowane są z programu komputerowego stosowanego do prowadzenia księgowości. W skład JPK wchodzą dane dotyczące ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów, wyciągów bankowych, ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, faktur VAT, ewidencji przychodów, elektronicznych sprawozdań finansowych oraz z danymi magazynów. Wszystkie te pliki mogą zostać dostarczone elektronicznie, wymagane jest jedynie posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Terminy przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego
JPK_VAT, czyli plik z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT należy wysyłać cyklicznie, co miesiąc. Dotyczy to wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości. Termin upływa 25 dnia każdego następnego miesiąca, po miesiącu, za który informacja ma zostać przekazana. Obowiązek comiesięcznego rozliczenia dotyczy również przedsiębiorców, którzy VAT rozliczają kwartalnie. Do wygenerowania JPK-VAT konieczne jest wówczas wygenerowanie danych obejmujących jeden miesiąc.
Pozostałe pliki przesyła się wyłącznie na żądanie organów podatkowych. Warto pilnować terminów rozliczeń, ponieważ za ich niedotrzymanie może grozić wysoka grzywna. Przedsiębiorcy, którzy chcą mieć pewność, że wszystkie niezbędne informacje zostaną na czas przekazane do właściwego urzędu skarbowego mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych biur rachunkowych. W Szczecinie obsługą rachunkową, w tym generowaniem i wysyłaniem plików JPK_VAT zajmuje się Biuro Rachunkowe GB. Kompetencje i doświadczenie biura rachunkowego dadzą pewność, że każde rozliczenie będzie wysyłane w terminie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana