Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie szalunki są najlepsze do określonego typu wykopu?

Szalunki do wykopów to systemy ochrony wykopu wykorzystywane w trakcie prowadzenia prac ziemnych poniżej naturalnego poziomu gruntu. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczania skarp budowlanych w czasie robót na głębokościach przekraczających 1 metr. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie szalunki są najlepsze do określonego typu wykopu. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Dlaczego stosowanie szalunków podczas prac ziemnych jest konieczne?
Ze względu na ryzyko osunięć ziemi, mogących doprowadzić do zasypania wykopu, a co za tym idzie, wypadku z udziałem ludzi pracujących poniżej naturalnego poziomu gruntu, właściwe zabezpieczenie wykopu jest niezwykle istotne podczas prowadzenia wszelkich prac ziemnych.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie UPRENT, oferującej wynajem pomp, sprzętu do odwodnień oraz systemów do zabezpieczania wykopów:
Według aktualnie obowiązującego prawa tymczasowe systemy ochrony wykopu są konieczne przy wszystkich robotach ziemnych na głębokościach przekraczających 1 metr. W związku z tym szalunki powinny być stosowane przy praktycznie każdym projekcie budowlanym. Jest to szczególnie ważne w przypadku skomplikowanych inwestycji, gdzie wykorzystywany jest ciężki sprzęt budowlany. Odpowiednio dobrane systemy szalunków są gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla samego wykopu, jak i robotników pracujących na budowie.
Najpopularniejsze rodzaje szalunków do wykopów
Na rynku istnieje kilka rodzajów szalunków do wykopów. Ich podział odbywa się według różnych kryteriów. Jednym z nich jest masa. Wyróżniamy szalunki lekkie, średnie i ciężkie. Te pierwsze wykorzystywane są do zabezpieczania najmniejszych i najpłytszych wykopów. Są łatwe w montażu. Nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu podczas umieszczania w gruncie.
Szalunki średnie są cięższe, a przez to wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Modele te cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów realizujących projekty budowy osiedli budynków wielorodzinnych. Szalunki ciężkie charakteryzuje największa masa i odporność na obciążenia. Z tego względu stosuje się je przy budowie fundamentów pod duże obiekty mieszkaniowe i usługowe. Korzysta się z nich również w trakcie budowy rozległych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a także linii energetycznych i telekomunikacyjnych.
Innym kryterium podziału szalunków do wykopów jest ich budowa. Wśród najpopularniejszych rodzajów wyróżniamy szalunki typu box, słupowe, segmentowe oraz komory. Pierwsze z nich zbudowane są z dwóch płyt podstawowych i czterech rozpór kompletnych. Szalunki słupowe mają modułową budowę, dzięki czemu poszczególne elementy można dowolnie dostawiać i usuwać. Budowa szalunków segmentowych oparta jest na segmentach o zmiennej szerokości i regulowanej głębokości. Niestandardowa konstrukcja pozwala sprawnie mijać przeszkody obecne w gruncie. Ciekawą budową wyróżniają się też komory, które z wyglądu przypominają prostokąt. Zamknięta, wolna od rozpór konstrukcja umożliwia zabezpieczenie wykopu ze wszystkich stron.
Jak dobrać rodzaj szalunków do typu wykopu?
Każdy wykop budowlany wymaga zastosowania określonego rodzaju szalunku. Obecnie niezwykle popularne są przede wszystkim szalunki typu box. Modele te występują w kilku rozmiarach (mini boxy, city boxy, standard boxy), które łatwo dobrać do wielkości wykopu i charakteru prowadzonych prac. Jedynym ograniczeniem korzystania z boxów jest głębokość wykopu. Szalunki te można stosować do zabezpieczania wykopów głębokich na kilka metrów. Przy realizacji projektów wymagających głębszego kopania doskonale sprawdzają się szalunki słupowe. Modułowa konstrukcja i możliwość dostawiania kolejnych elementów pozwala na efektywną ochronę wykopów sięgających 10 metrów wgląd ziemi.
Podczas zabezpieczania wykopów położonych na trudnym podłożu warto korzystać z szalunków segmentowych. Ich nieszablonowa budowa pozwala na mijanie przeszkód obecnych w ziemi. Jeśli w gruncie znajdują się liczne korzenie drzew, powalone kłody drewna lub niemożliwe do usunięcia duże kamienie, szalunki tego typu sprawdzają się wyśmienicie. Modele te stosowane są też podczas prowadzenia robót ziemnych w miejscach, gdzie rozgałęziają się lub krzyżują podziemne instalacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana