Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie prace montażowe wykonuje się dźwigiem?

Przy jakich pracach montażowych konieczny jest dźwig?
Prace montażowe polegają na tworzeniu konstrukcji z prefabrykowanych elementów dostarczanych na plac budowy. Z uwagi na duże gabaryty tych elementów, ich ciężar oraz konieczność precyzyjnego manewrowania nimi prace montażowe zaliczają się do trudnych, niebezpiecznych i wymagających. Często sprzętem koniecznym do pracy z prefabrykatami jest dźwig. Do czego się go wykorzystuje? Zapytaliśmy o to w przedsiębiorstwie, które specjalizuje się w usługach dźwigowych:Jeśli chodzi o prace montażowe, są to przede wszystkim roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych, np. hal – mówi przedstawiciel lubelskiej firmy Bud-Rom Mirosław Romanowicz. – Prefabrykaty w postaci profili stalowych są dostarczane na plac budowy. W toku prac montażowych są one sytuowane i łączone zgodnie z projektem. Elementy są ciężkie i niemożliwe jest operowanie nimi bez sprzętu, a sprawę utrudnia dodatkowo fakt, że element trzeba wznieść na znaczną wysokość. Dźwig jest tu niezastąpiony.Prace montażowe nie dotyczą tylko hal stalowych. Mogą to być także zbiorniki przemysłowe i rolnicze, silosy czy kominy. Niezależnie od tego, jaka praca montażowa jest do wykonania, byłoby to niemożliwe bez dźwigów. Jaki sprzęt jest do dyspozycji ekip montażowych?
Przykłady dźwigów do prac montażowych
Dźwigi do prac montażowych muszą wyróżniać się przede wszystkim dużym udźwigiem, tak aby ciężkie stalowe półfabrykaty mogły być swobodnie wznoszone bez ryzyka uszkodzenia wysięgnika i upadku ze znacznej wysokości. Firma Bud-Rom oferuje dwa modele dźwigów, które mogą być wykorzystywane do prac montażowych i wysokościowych. Są to:- dźwig Liebherr 1060/2 – pojazd o zasięgu głównego wysięgnika 42 metrów z bocianem sięgającym od 9,5 do 17 metrów, wyposażony w hak o wymiarach 1 × 3 metry, zdolny wznieść w powietrze do 60 ton.
- dźwig Liebherr 1035 – pojazd wyposażony w napęd 4 × 4 × 4, o wysięgniku zdolnym udźwignąć do 35 ton przy wysokości 3 metrów, o wysokości maksymalnej do 30 metrów z 18-metrowym przedłużeniem i przeciwwadze wynoszącej 5,5 tony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana