Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie normy powinna spełniać domowa instalacja gazowa?
Jakie są najważniejsze dokumenty prawne regulujące zasady projektowania i wykonywania wewnętrznych instalacji gazowych?
Zasady projektowania instalacji gazowych wewnętrznych regulują w Polsce takie dokumenty: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 o prawie budowlanym, Rozporządzenie Ministra infrastruktury z kwietnia 2002 roku o usytuowaniu budynków i warunkach technicznych, jakie powinny spełniać, oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki z kwietnia 2013 o warunkach technicznych, jakie muszą charakteryzować sieci gazowe.Co nazywa się instalacją gazową?
Instalacja gazowa to układ przewodów za głównym kurkiem, który przeprowadzony jest na zewnątrz lub wewnątrz budynku, razem z całym dodatkowym wyposażeniem, takim jak kształtki, kurki, armaturą, a także urządzeniami pomiarowymi. Instalacja zbudowana przez uprawnione do tego osoby, pracujące w takich firmach, jak GWINT, powinna dostarczać do budynku określoną, odpowiadającą potrzebom jego mieszkańców ilość gazu. Według polskiej normy dla instalacji domowych ciśnienie wynosi nie więcej niż 5 kPa.Jakie wymagania istnieją w przypadku montowania urządzeń gazowych?
Pomieszczenia, w których montowane są urządzenia gazowe, powinny mieć odpowiednie parametry. Dotyczą one kubatury, wysokości, możliwości odprowadzania spalin i wentylacji. Pod uwagę trzeba również wziąć dopływ powietrza potrzebnego do spalania gazu. Warunki te określa wspomniane rozporządzenie Ministra Infrastruktury z kwietnia 2002 roku. Instalacje gazowe zakończone niektórymi urządzeniami podlegają ścisłym przepisom. Zasadą jest, że podgrzewacze wody i kotły z otwartą komorą spalania nie powinny znajdować się w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie. Wysokość pomieszczenia, w którym zamontowane są gazowe urządzenia grzewcze, powinna być nie mniejsza niż 2,2 metra. Wyjątkiem jest sytuacja w domkach jednorodzinnych o zabudowie zagrodowej, wzniesionych przed 2002. Wtedy dopuszcza się montaż w pomieszczeniach technicznych o wysokości co najmniej 1,9 metra. W pomieszczeniach, w których montowane są urządzenia na gaz, powinna sprawnie działać wentylacja, a spaliny muszą być odprowadzane.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana