Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie normy musi spełniać szambo betonowe?

Szambo betonowe musi być wykonane z odpowiedniego betonu, który nie będzie przepuszczał nieczystości do gruntu. Wszystkie elementy konstrukcyjne szamba powinny zostać szczelnie połączone. Zbiorniki na nieczystości mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Należy wybierać szamba od renomowanych producentów, którzy oferują bezpieczne i funkcjonalne zbiorniki bezodpływowe.
Budowa szamba zgodna z aktualnymi przepisami
Szamba dostępne na rynku mają z reguły podobną budowę. Wynika to z przepisów, które szczegółowo opisują konstrukcję zbiorników bezodpływowych. Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, jak powinny być zbudowane zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe. Szamba betonowe doskonale spełniają te wymogi, ponieważ:
mają nieprzepuszczalne dno i ściany,
zbiorniki produkowane są jako jednolita bryła, co zmniejsza liczbę łączeń,
pokrywa zbiornika jest do niego szczelnie przytwierdzana za pomocą kleju montażowego,
każde szambo betonowe wyposażone jest w komin rewizyjny do usuwania zawartości zbiornika, który zabezpiecza się włazem betonowym lub żeliwnym,
zbiornik ma wentylację w postaci kominka, który montuje się min. 0,5 m ponad poziomem terenu.
Szukając odpowiedniego szamba betonowego, należy zwrócić uwagę na materiały użyte do produkcji oraz dokumentację techniczną i atesty, które potwierdzają jakość produktu. Szamba betonowe powinny być wykonane z wytrzymałego betonu, np. B20 i B40, wzmocniony stalą żebrowaną. Taki zbiornik będzie wytrzymały, dzięki czemu przetrwa w dobrym stanie wiele lat, a dodatkowo można go umieścić np. pod wjazdem do garażu, ponieważ wytrzyma duże obciążenia. Beton używany do produkcji szamb jest nieprzepuszczalny, a jego właściwości wzmacnia pokrycie ścian mieszanką uszczelniającą i masą asfaltowo-kauczukową. Tego typu zbiorniki oferuje m.in. producent szamb betonowych Pablox.
Gdzie można umieścić szambo?
Wybierając szambo betonowe, należy dobrze zaplanować jego położenie na działce, biorąc pod uwagę wymiary zbiornika oraz wymogi dotyczące odległości od m.in. budynków, dróg oraz ujęć wody. Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem, szamba w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej powinny być oddalone od budynków mieszkalnych o 5 m, a od granicy działki, ulicy i ciągu pieszego o 2 m. Szambo nie powinno znajdować się w odległości mniejszej niż 15 m od studni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana